İlham Əliyev ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə görüşüb
Görüşdən əvvəl dövlət katibi Con Kerri və Prezident İlham Əliyev mətbuata bəyanatlarla çıxış etdilər.
Dövlət katibi Con KERRİ dedi:
– Günortanız xeyir. Başqa yerlərdə bir neçə dəfə görüşdüyüm bir çoxlarınızı burada salamlamaq məndə həqiqətən məmnunluq hissi doğurur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi də burada salamlamaqdan şadam.
Bizim hazırda üzərində işlədiyimiz bir çox qarşılıqlı maraqlarımız var. Biz sülhməramlı əməliyyatlara verdiyi töhfəsinə, Əfqanıstandakı səylərinə görə Azərbaycana çox minnətdarıq. Məlumdur ki, Azərbaycan indi mürəkkəb bir regionda yerləşir. Hesab edirəm ki, Prezident Əliyev, xüsusilə “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinə etdiyi rəhbərliyi ilə bu ehtiyacların bəzilərinin necə qarşılanması üçün çox ciddi səylər göstərmiş və bu məsələni diqqət mərkəzində saxlamışdır. Bu, Avropanın uzunmüddətli strateji maraqları naminə və səmimi söyləsəm, vacib olan enerji mənbələrinin şaxaləndirilməsinə cəhd göstərmək üçün atılmış çox ciddi bir addımdır.
Əlbəttə ki, digər maraqlarımız da var. Terrorizmlə mübarizə. Biz donmuş münaqişə olan Dağlıq Qarabağ probleminin nəhayət öz həllini tapmasını görmək istəyirik. Bu münaqişənin həlli üçün danışıqlar aparılmalıdır. Bu məsələ öz həllini tapmalıdır.
İndi isə cənab Prezidentə Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirak etmək üçün buraya təşrif buyurduğuna və Azərbaycan üçün iqtisadi imkanların, eləcə də regional təhlükəsizlik münasibətlərinin uyğunlaşdırılması üzərində işlədiyi müddətdə və bu yaxınlarda göstərdiyi bir çox səylərinə görə təşəkkürümü ifadə etmək istəyirəm. Sizi öz aramızda görməkdən şadam.
Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
– Çox sağ olun. Cənab katib, əvvəla məni Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitinə dəvət etdiyinə görə Prezident Obamaya təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Biz bunu dostluq və tərəfdaşlıq əlaməti kimi qəbul edirik. Biz ikitərəfli münasibətlərimizə yüksək dəyər veririk.
ABŞ-Azərbaycan münasibətlərinin artıq 25 illik uzun tarixi var. Bu münasibətlər həmişə sıx, səmimi olmuşdur, indi isə strateji əhəmiyyət kəsb edən münasibətlər səviyyəsinə çatmışdır. Aramızda fəal siyasi dialoq mövcuddur. Cənab katibin qeyd etdiyi kimi, biz əvvəllər dəfələrlə görüşmüşük, lakin Vaşinqtonda ilk dəfədir görüşürük.
Aramızda inkişaf etməkdə olan iqtisadi əməkdaşlıq aparılır. ABŞ şirkətləri iqtisadiyyatımıza 10 milyard dollardan artıq sərmayə yatırmışdır. Bu da iqtisadi əməkdaşlığın, həmçinin ölkəmizin inkişafının yaxşı göstəricisidir. Biz ilk dəfə Xəzər və Aralıq dənizlərini bir-biri ilə birləşdirən neft kəmərlərinin tikintisi kimi əhəmiyyətli layihələri Amerika Birləşmiş Ştatlarının güclü dəstəyi ilə birlikdə icra etmişik. İndi isə cənab katibin qeyd etdiyi kimi, biz “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzərində birlikdə işləyirik. Bu, enerji təhlükəsizliyinə, mənbələrin şaxələndirilməsinə və həmin layihəyə cəlb olunmuş bütün tərəflərə - istehsalçı, tranzit və istehlakçı ölkələrə uzunmüddətli fayda verən bir layihədir. Biz bu layihənin icrasına ciddi dəstək göstərdiyinə görə Amerika Birləşmiş Ştatlarının hökumətinə çox minnətdarıq. Səmimi desəm, bu dəstək olmasaydı həmin layihənin həyata keçirilməsi üçün daha çox müddət və səylərin göstərilməsi tələb oluna bilərdi. İşlər vaxt cədvəlinə uyğun gedir, işlər vaxtında icra olunacaq və 2-3 il ərzində “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi işlək olacaqdır.
Ermənistan və Azərbaycan arasında uzun müddət davam edən münaqişənin həlli yollarının tapılması istiqamətində göstərdiyi səylərinə görə ABŞ hökumətinə minnətdarıq. Hesab edirik ki, münaqişə Ermənistan ordusunun işğal olunmuş ərazilərdən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələr əsasında həllini tapmalıdır. Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişə, postsovet məkanında olan və ümumiyyətlə, dünyada baş verən bütün münaqişələr öz həllini ölkələrin ərazi bütövlüyü əsasında tapmalıdır.
Biz, həmçinin regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə tərəfdaşıq. Azərbaycan Əfqanıstandakı əməliyyatlara öz logistika dəstəyini təmin edir, ərazimiz üzərindən aparılan uçuşlara və yerüstü daşımalara şərait yaradır. Həmçinin bizim NATO hərbçiləri ilə çiyin-çiyinə Əfqanıstanda xidmət göstərən 100-ə yaxın hərbçimiz var. Beləliklə, münasibətlərimizin gündəliyi çox genişdir. Bu gün əlbəttə ki, biz bu məsələləri və regiondakı problemləri müzakirə edəcəyik. Mən əminəm ki, bu görüş bizim dostluq münasibətlərimizin daha da inkişaf etdirilməsində öz rolunu oynayacaqdır. Sağ olun.
Con Kerri: Təşəkkür edirəm cənab Prezident. Hamınıza təşəkkürümü bildirirəm.
Görüşdə ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri Birləşmiş Ştatların Azərbaycan ilə güclü və uzunmüddətli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi. O, Azərbaycanda gedən iqtisadi islahatlar, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi proseslərinin ABŞ-da maraqla izlənildiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda iqtisadi sahədə görülən işlərdən, əsas iqtisadi prioritetlər – kənd təsərrüfatı, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, vergi və gömrük, infrastruktur sahələrində həyata keçirilən islahatlardan danışdı. Dövlətimizin başçısı iqtisadi inkişafın qanunvericilik proseslərində Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlar ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırdı.
Söhbət zamanı Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində rolu qeyd edildi, ABŞ-ın bu işdə ölkəmizə verdiyi dəstək yüksək qiymətləndirildi, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin önəmi vurğulandı.
Prezident İlham Əliyev dünyada neftin qiymətinin aşağı düşməsinə baxmayaraq, Azərbaycanda əsas iqtisadi parametrlərin qorunub saxlanıldığını və iqtisadiyyatın yaxşı vəziyyətdə olduğunu bildirdi. Dövlətimizin başçısı neftin qiymətinin düşməsi fonunda Azərbaycanda büdcə sisteminin möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atıldığını diqqətə çatdırdı.
Görüşdə ABŞ şirkətlərinin Azərbaycanda daha fəal iştirakının və onların ölkəmizə investisiya qoymasında qarşılıqlı marağın olduğu vurğulandı.

Ilham Aliyev met with US Secretary of State John Kerry
Good afternoon, everybody. I’m really pleased to welcome somebody I’ve had a chance to meet with a number of times elsewhere, but I’m happy to welcome the President of Azerbaijan, President Aliyev. We have a lot of mutual interests that we are currently working on. We’re very grateful to Azerbaijan’s contributions to peacekeeping, their efforts in Afghanistan. Obviously, Azerbaijan is located in a complex region right now and I think President Aliyev has been very studious and thoughtful about how to respond to some of those needs, particularly with his leadership on the Southern Gas Corridor. This is a very important step with respect to Europe’s long-term strategic interests, and frankly, to try to diversify the sourcing of energy, which is important.
We obviously share other interests in counterterrorism. We want to see an ultimate resolution of the frozen conflict of Nagorno-Karabakh that needs to be a negotiated settlement and something that has to be worked on over time.
But right now, I want to thank the President for his presence here for the Nuclear Security Summit and for the many courtesies that he has shown recently as he moves to adjust the economic opportunity for Azerbaijan as well as the security relationship with the region. And delighted to have you here. Thank you.
President Ilham Aliyev said:
Thank you very much. Mr. Secretary, first of all, I’d like to express my gratitude to President Obama for inviting me to attend the nuclear summit. We consider it as a sign of friendship and partnership. We highly value our bilateral relations. U.S.-Azerbaijan relations have already a long history of 25 years, and these relations always were very close, cordial, and now they are relations of strategic importance.
We have very active political dialogue. As Mr. Secretary already said, we met many times before but first time here in Washington. We have economic cooperation, which is developing. U.S. companies invested more than $10 billion in our economy, which is also a good sign of economic cooperation and good sign of economic development of our country. We jointly implemented such important projects as construction of oil pipelines connecting Caspian and Mediterranean Seas for the first time with the strong support of the United States.
And now, as Mr. Secretary mentioned, we are working jointly on Southern Gas Corridor, and the project of energy security, energy diversification, and the long-term benefit to all the participants – producers, transit countries, consumers. And we are very grateful to the Government of the United States for its strong support in implementation of this project. Frankly speaking, without that support, it may have taken much more time and effort to implement the project. We are on track, we’ll be on time, and in two, three years, the Southern Gas Corridor will be in operation.
We are grateful to the U.S. Government for their efforts in finding ways to resolve long-lasting conflict between Armenia and Azerbaijan. We think that the conflict must be resolved based on United Nations Security Council resolution, which demand immediate and unconditional withdrawal of Armenian troops from our territories. The conflict between Armenia and Azerbaijan, all the conflicts in post-Soviet area and in the world, must be resolved based on territorial integrity of the countries.
We’re also close partners on issues related to security in the region. Azerbaijan provides its support, logistical support, in operations in Afghanistan, overflights, land transportation. Also we have almost 100 servicemen serving shoulder to shoulder with NATO servicemen in Afghanistan.
So the agenda of our relations is very broad. Today, of course, we’ll cover these issues as well as regional problems, and I’m sure the meeting will play an important role in further development of our friendly ties. Thank you.
Secretary of State John Kerry said: Thank you, Mr. President. Thank you all very much.
At the meeting Secretary of State John Kerry said the US was interested in developing strong and long-term cooperation with Azerbaijan. He said economic reforms, economic diversification were followed in the USA with interest.
President Ilham Aliyev spoke of work done in Azerbaijan`s economic sector and highlighted key economic priorities and reforms in agriculture, information and communication technologies, taxes and customs, and infrastructure. The head of state said Azerbaijan maintained close cooperation with international organizations in legislative processes of economic development.
Azerbaijan`s role in ensuring Europe`s energy security was underlined and the USA`s support for Azerbaijan on this front was hailed at the meeting. The importance of the Southern Gas Corridor project was also stressed.
President Ilham Aliyev said Azerbaijan preserved main economic parameters despite the falling oil prices, adding that the country`s economy was in good condition. The head of state said vital measures were taken to strengthen the budget system in Azerbaijan amid the oil price fall.
They said there was mutual interest in US companies` more active presence and investment in Azerbaijan.