Prezident İlham Əliyev Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar Bakıda keçirilən ümumxalq yürüşdə iştirak edib
XX əsrdə bəşər tarixinə Xocalı soyqırımı kimi daxil olan qanlı faciənin 25-ci ildönümü ilə əlaqədar  Bakıda ümumxalq yürüşü keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva yürüşdə iştirak ediblər.
Paytaxtın Azadlıq meydanından Xətai rayonunda ucaldılmış abidəyə doğru hərəkətə başlayan və 40 mindən çox insanın iştirak etdiyi ümumxalq yürüşünün məqsədi Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etmək, erməni faşistləri tərəfindən insanlığa qarşı törədilmiş bu vəhşi cinayəti yenidən dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaqdır.
Ön sırasında Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın olduqları yürüş iştirakçıları Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə Bakının Xətai rayonunda ucaldılmış abidəyə doğru hərəkətə başladılar.
Ümumxalq yürüşünün iştirakçıları əllərində qanlı qırğının günahsız qurbanlarının - xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmiş uşaqların, qadınların və qocaların portretləri, 25 il bundan əvvəl törədilmiş hadisələrin dəhşətli səhnələrini əks etdirən fotoşəkillər, faciənin təqsirkarlarından cavab tələb etmək, onları cəzalandırmaq, bu soyqırımına beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət vermək barədə çağırışlar və soyqırımı qurbanlarının adları, soyadlarının əks olunduğu Azərbaycan, rus, ingilis, fransız dillərində plakatlar və transparantlar tutmuşdular. Marşrut boyunca yolların kənarlarındakı monitorlarda, binaların fasadlarında və balkonlarında “Dünya Xocalı soyqırımını tanımalıdır!”, “Xocalıya ədalət!”, “Xocalını unutmayın!”, “Rədd olsun erməni faşizmi!”, “Xocalı – XX əsrin soyqırımı”, “Cinayətkarlar cəzasız qalmayacaqlar!”, “Xocalı soyqırımı – 25 il” və s. çağırışlar və şüarlar nümayiş etdirilirdi.
Faciənin 25-ci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2017-ci il yanvarın 24-də “Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümü haqqında” Sərəncam imzalayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin sərəncamı ilə “Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümünün keçirilməsinə dair tədbirlər planı” təsdiq edilib.
Xocalı qırğını haqqında həqiqətlərin dünyaya çatdırılması, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyət ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra başlanıb. Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verilib, fevralın 26-sı “Xocalı soyqırımı günü” elan edilib. 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası bu istiqamətdə təbliğat işini daha da fəallaşdırıb. Faciə ilə əlaqədar dəhşətli faktlar bu kampaniya çərçivəsində aparılan işlər sayəsində geniş beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılıb, planetin bütün guşələrində milyonlarla insan erməni millətçilərinin əsl simasını tanıyıb və bilib ki, ermənilər öz sərsəm ideyalarını həyata keçirmək naminə heç nədən, o cümlədən uşaqları qətlə yetirməkdən çəkinmirlər. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı ermənilərin Xocalıda törətdiyi mənfur əməlləri “insanlığa qarşı kütləvi cinayət” kimi tanıyıb və üzv dövlətləri bu faciəyə lazımi siyasi-hüquqi qiymət verməyə çağırıb. Dünyanın 10-dan çox ölkəsinin parlamenti, ABŞ-ın 20-dən artıq ştatının qanunverici orqanı Xocalı qırğınını soyqırımı aktı kimi tanıyıb.
Xatırladaq ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə silahlı erməni dəstələri keçmiş sovet ordusunun Xankəndidə yerləşən 366-cı motoatıcı alayının ağır texnikası və şəxsi heyətinin köməyi ilə Azərbaycanın qədim Xocalı şəhərinin üzərinə hücum edib və onun dinc əhalisinə amansızcasına divan tutublar.
Xocalı soyqırımının qanlı statistikası belədir: Hücum zamanı şəhərdə olan 3 min nəfərdən 613-ü, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 qoca xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, 487 dinc sakin ağır yaralanıb, 1275 nəfər girov götürülüb və insanı alçaldan işgəncələrə məruz qalıb, 197 nəfərin taleyi hələ də məlum deyil. Səkkiz ailə tamamilə məhv edilib. Həmin insanlar yalnız etnik mənsubiyyətlərinə - azərbaycanlı olduqlarına görə amansızcasına öldürülüb, işgəncələrə məruz qalıb və şikəst ediliblər.
Ermənilərin bu cəza tədbiri hərtərəfli planlaşdırılıb və yeganə bir məqsədlə törədilib – dinc sakinləri milli mənsubiyyət əlamətinə görə qismən və ya tamamilə məhv etmək. Beynəlxalq hüquqa görə belə hərəkətlər “soyqırımı” anlayışına uyğundur və dünya ictimaiyyəti tərəfindən bu cür tanınmalıdır.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının abidəsinin ətrafında fəxri qarovul dəstəsi və tər çiçəklər düzülmüşdü.
Prezident İlham Əliyev Xocalı soyqırımı abidəsinin önünə əklil qoydu, faciə qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva, Baş nazir Artur Rasizadə, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva, Heydər Əliyev abidənin önünə tər güllər qoydular.
Dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, nazirlər, komitə və şirkətlərin rəhbərləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, dini konfessiyaların başçıları, habelə qırğından xilas ola bilmiş Xocalı sakinləri də abidənin önünə güllər düzdülər.

President Ilham Aliyev attended the Nationwide march to commemorate 25th anniversary of Khojaly genocide held in Baku
A nationwide march is being held in Baku to commemorate the 25th anniversary of Khojaly genocide. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva attended the march.
The nationwide march, which began from the Azadlyg Square in Khatai district, involves more than 40 thousand people. They gathered to pay tribute to victims of Khojaly tragedy and draw the world community`s attention to this crime against humanity, which was committed by the Armenian fascists.
With President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva in the front row, the marchers started moving in the direction of the Khojaly memorial in Khatai district.
Thousands of young people gathered along the avenues and streets that the marchers are moving. They hold portraits of innocent victims of the bloody event – slaughtered children, women and elders – photos depicting abominable scenes of slaughter, placards demanding to bring to account and punish perpetrators of the tragedy and to recognize this genocide at an international level, as well as placards with names and surnames of victims. “The world must recognize Khojaly genocide”, “Justice for Khojaly”, “Do not forget Khojaly”, “No to Armenian fascism”, “Khojaly genocide -25” and other slogans are displayed on large monitors along the streets, and on placards on building walls and balconies.
The name of Khojaly, which was wiped off the face of the earth in just one night, is now mentioned along with Katyn, Lidice and Songmy.
This nationwide march is a climax of large-scale work carried out by Azerbaijan in order to make the truth about Khojaly genocide known to the world and convince the international community that if the perpetrators of this genocide remain unpunished, this may lead to a repetition of such tragedies in any place across the globe. The march showed the Azerbaijani people`s unity, their respect for martyrs as well as their eagerness to do their utmost to liberate the occupied territories and restore the country`s territorial integrity.
The atrocity committed by Armenians in the town of Khojaly in Nagorno-Karabakh on the night of 25-26 February 1992 went down in the history of Azerbaijan as a bloody page. That night helped by the Soviet Union`s Khankandi-based 366th motor rifle regiment, the Armenian armed forces massacred innocent people in this ancient Azerbaijani town.
The statistics of Khojaly genocide are as follows: of 3,000 people who were in the town at the moment of the attack 613 were killed, including 106 women, 63 children and 70 elders; 487 people were severely wounded, including 76 children; 1,275 people were captured and subjected to unprecedented torture; the fate of 197 people still remains unknown. Eight families were totally annihilated. All these people were slaughtered, tortured and disabled solely because of their ethnic background, only for being Azerbaijanis.
This genocidal act by the Armenians was deliberately planned and its only objective was to partially or completely wipe out civilians because of their nationality. These actions are defined as genocide under international law, which must be recognized by the world community.
The real essence of this genocide, which was committed in front of the eyes of the world, was uncovered only after national leader Heydar Aliyev`s coming to political power. On initiative of the national leader Khojaly genocide was given a political and legal assessment, and February 26 was declared “Day of Khojaly Genocide”. Launched by Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva in 2008, “Justice for Khojaly” international campaign boosted the awareness-raising efforts even more. The campaign has contributed to increasing the international community`s awareness of the truth about this genocide, exposing the Armenian nationalists who resort to any violence, including the murder of children, in order to reach their ridiculous and heinous plans. As a result of systematic work, what happened in Khojaly was recognized as a genocidal act by the Parliamentary Union of the Organization of Islamic Cooperation, as well as the parliaments of Mexico, Pakistan, Czech Republic, Peru, Colombia, Panama, Honduras, Sudan, Guatemala and Djibouti. The parliaments of Romania, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Jordan, Slovenia and Scotland, as well as executive and legislative bodies of 22 American states recognized Khojaly events as a massacre.
As in previous years the Heydar Aliyev Foundation continued to support the organization of Khojaly commemorative events across the world. This included commemorative rallies in Turkey, USA, Germany, Austria, Belgium, Georgia and the Netherlands, commemorative events, conferences, exhibitions and contests in a number of other countries.
A ceremonial guard of honor was lined up around the memorial.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev put a wreath at the memorial and paid tribute to Khojaly victims.
First Vice-President Mehriban Aliyeva, Prime Minister Artur Rasizade, Speaker of the Milli Majlis Ogtay Asadov, Head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, Arzu Aliyeva, Heydar Aliyev laid flowers at the monument.
State and government officials, members of the Milli Majlis, ministers, heads of committees and companies, representatives of the diplomatic corps, heads of religious confessions as well as Khojaly genocide survivors also placed flowers at the memorial.
The marchers paid tribute to the victims of Khojaly genocide. They chanted slogans such as “Justice for Khojaly”, “Do not forget Khojaly”, “Khojaly – genocide of the century.