Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva NATO baş katibinin müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva sentyabrın 20-də NATO baş katibinin müavini xanım Rouz Qotemöllerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayan Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ölkəmizin Alyansın müxtəlif tədbirlərində iştirak etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, 2002-ci ildən başlayaraq Azərbaycan sülhməramlıları NATO hərbçiləri ilə Əfqanıstanda çiyin-çiyinə xidmət edir, 2018-ci ilin yanvar ayından Qətiyyətli Dəstək Missiyasında Azərbaycan hərbçilərinin sayını 30 faiz artıraraq 120 nəfərə çatdırıb. Ölkəmiz, həmçinin Əfqanıstanın milli ordusuna maliyyə yardımı göstərir, logistika və nəqliyyat problemlərinin həllinə kömək edir, Əfqanıstan ordusunun şəxsi heyəti üçün təlimlər təşkil edir.
NATO ilə Azərbaycan arasında yüksək səviyyəli dialoqun uğurla inkişaf etdiyindən məmnunluğunu ifadə edən Mehriban Əliyeva Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu ilin iyulunda Brüsseldə NATO Zirvə toplantısında iştirakının və Alyansın baş katibi Yens Stoltenberqlə keçirilən görüşünün ölkəmizlə təşkilat arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafına xidmət etdiyini vurğuladı. Birinci vitse-prezident bildirdi ki, NATO-ya üzv dövlətlər tərəfindən Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün birmənalı dəstəklənməsi ölkəmizdə yüksək dəyərləndirilir. Mehriban Əliyeva onu da vurğuladı ki, Azərbaycan NATO-nun gender məsələlərinə, qadınlar, sülh və təhlükəsizlik mövzusuna böyük diqqətini alqışlayır. “Çox xoşdur ki, bu mövzuya həsr olunan konfrans bu günlərdə Azərbaycanda keçirilib”, - deyən Birinci vitse-prezident ölkəmizdə gender bərabərliyinin dövlət siyasətinin prioritetlərindən biri olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, hələ 100 il əvvəl Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin atdığı addımlardan biri də qadınlara seçki hüququnun verilməsi idi. “Fəxr edirik ki, hələ XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan qadınları bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdən əvvəl bu bərabərliyə nail olublar”, - deyən Mehriban Əliyeva müstəqilliyimizi bərpa etdikdən sonra qadınların ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etdiklərini, parlamentdəki deputatların 17 faizini qadınların təşkil etdiyini diqqətə çatdırdı, bu göstəricinin gələcəkdə daha da artacağına ümidvar olduğunu bildirdi. Birinci vitse-prezident ordumuzda kişilərlə yanaşı 1600 qadının xidmət göstərdiyini, Azərbaycanda əsrlərboyu qadınlara böyük hörmətlə yanaşıldığını və bu gün də bu ənənənin davam etdiyini vurğuladı.
Azərbaycanın sülhsevər ölkə olduğunu, qonşuları və digər ölkələrlə qarşılıqlı hörmət əsasında əlaqələr qurduğunu xüsusi vurğulayan Mehriban Əliyeva buna baxmayaraq artıq 25 ildir ki, Ermənistanın işğalçılıq siyasətindən əziyyət çəkdiyimizi, beynəlxalq səviyyədə ölkəmizin ərazisi kimi tanınan Dağlıq Qarabağın və onun ətrafındakı 7 rayonun bu siyasət nəticəsində işğal altında qaldığını, 1 milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşadığını, münaqişə zamanı yüzlərlə azərbaycanlı qadının öldürüldüyünü, girov götürüldüyünü, Xocalı faciəsi zamanı 600-dən çox insanın, o cümlədən qadın və uşaqların vəhşicəsinə qətlə yetirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası 25 il əvvəl işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı 4 qətnamə qəbul etsə də, bu işğalçılıq siyasəti hələ də davam edir. Münaqişənin ədalətli şəkildə, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində həllinin tərəfdarı olduğumuzu qeyd edən Mehriban Əliyeva vurğuladı ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalı, qaçqınlar öz doğma yurdlarına qayıtmalıdırlar və bundan sonra regionda sülh bərqərar olacaq. “Sülh, təhlükəsizlik xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı təmin edən amillərdir”, - deyən Birinci vitse-prezident NATO-nun humanitar fəaliyyətinin Azərbaycanda yüksək qiymətləndirildiyini, bu sahədə təşkilatla sıx əməkdaşlığa hazır olduğumuzu diqqətə çatdırdı.
“Əmin ola bilərsiniz ki, Sizin söylədiyiniz fikirləri biz özümüz üçün qeyd etdik”, - deyən NATO baş katibinin müavini Rouz Qotemöller Azərbaycana səfərlərindən məmnunluğunu ifadə etdi, Bakıda “Qadınlar, sülh və təhlükəsizlik” mövzusunda konfransın ölkəmiz üçün əlamətdar günlərdə - Azərbaycan parlamentinin 100 illiyi ərəfəsində keçirildiyini söylədi. Bakının gözəlliyindən danışan qonaq ölkəmizin əldə etdiyi nailiyyətlərdən məmnunluğunu bildirdi.

First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has met with a delegation led by Deputy Secretary General of NATO Rose Gottemoeller.
First Vice-President Mehriban Aliyeva noted that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with NATO, adding that the country attends various meetings of the Alliance. She underlined that Azerbaijani peacekeepers have been serving in Afghanistan shoulder to shoulder with NATO servicemen since 2002, saying that in January 2018, Azerbaijan increased the number of its servicemen in the Resolute Support mission by 30 per cent, bringing them to 120 people. “Our country also provides financial support to the Afghan national army and assistance in addressing logistical and transport problems, and organizes trainings for the personnel of the Afghan army,” the First Vice-President said.
Hailing the successful development of high-level dialogue between NATO and Azerbaijan, Mehriban Aliyeva noted that Azerbaijani President Ilham Aliyev’s participation in the NATO Summit in Brussels this July and his meeting with Secretary General Jens Stoltenberg contributed to the development of bilateral relations between Azerbaijan and the organization. The First Vice-President said Azerbaijan highly appreciates NATO member states’ unequivocal support for its sovereignty and territorial integrity. Mehriban Aliyeva also emphasized that Azerbaijan lauds NATO’s great attention to gender issues, and the issues relating to women, peace and security. “We are very happy that a conference on this issue has recently been held in Azerbaijan,” said the First Vice-President, adding that gender equality is one of the key priorities of state policy in Azerbaijan. She said that one of the steps taken by the Azerbaijan Democratic Republic 100 years ago was granting women the right to vote. "We are proud that at the beginning of the twentieth century the Azerbaijani women achieved this equality before a number of developed countries,” she said. Mehriban Aliyeva pointed out that the Azerbaijani women have been actively involved in the country’s public and political life after the restoration of independence. She noted that 17 per cent of the members of parliament in Azerbaijan are women, expressing her hope that the figure will increase in the future. The First Vice-President noted that 1600 women are serving in the Azerbaijani army along with men. She underlined that women in Azerbaijan have enjoyed great respect for centuries, adding that this tradition lives on.
First Vice-President Mehriban Aliyeva emphasized that Azerbaijan is a peaceful country, which built relations with its neighbors and other countries on the basis of mutual respect. “However, it is for 25 years that we have been suffering from Armenia's policy of aggression. As a result of this policy the internationally recognized territory of Nagorno-Karabakh and its seven surrounding districts have been occupied, more than one million people have become refugees and IDPs, hundreds of Azerbaijani women have been killed and captured during the conflict, and over 600 people, including women and children were brutally murdered during the Khojaly tragedy,” Mehriban Aliyeva said. The First Vice-President mentioned that although the UN security Council adopted four resolutions on immediate and unconditional withdrawal of the Armenian occupying forces from the Azerbaijani territories 25 years ago, this policy of occupation still continues. Noting that Azerbaijan wants the conflict to be solved in a just manner in accordance with the norms and principles of international law, First Vice-President Mehriban Aliyeva said Azerbaijan's territorial integrity must be restored, the refugees must return to their homelands, and only then peace will be established in the region. "Peace, security are the factors that ensure mutual understanding among peoples," said the First Vice-President, adding that NATO's humanitarian activity is highly praised in Azerbaijan and that the country is ready to work closely with the organization in this field.
You can rest assured that we have taken notes of your statements for ourselves, said Deputy Secretary General of NATO Rose Gottemoeller. She expressed their satisfaction with the visits to Azerbaijan. Rose Gottemoeller noted that "Women, Peace and Security" conference in Baku coincides with remarkable days for the country as it celebrates the 100th anniversary of the Azerbaijani parliament. She also spoke of the beauty of Baku, and hailed the country’s achievements.