Mətbuat şərhi 13 oktyabr 2025
Sloveniyanın paytaxtı Lyublyana şəhərində NATO Parlament Assambleyasının (PA) 71-ci illik sessiyası keçirilir.
10-13 oktyabr tarixlərində keçirilən sessiyada Alyansa üzv olan 32 ölkənin, eləcə də tərəfdaş dövlətlərin nümayəndə heyətləri iştirak edirlər.
Sessiya çərçivəsində NATO-nun üzləşdiyi təhlükəsizlik çağırışları, Alyansın müdafiəsinin, o cümlədən şərq cinahında müdafiənin və davamlılığın gücləndirilməsi, NATO-nun yeni müdafiə xərclərinin arxitekturası, Avropanın və Transatlantikanın müdafiə sənayesi,  Deyton Sülh Razılaşmasının 30 illiyi, Qərbi Balkanların təhlükəsiz və sabit gələcəyi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qadın, sülh və təhlükəsizlik mövzusuna həsr olunmuş 1325 nömrəli Qətnaməsinin 25 illiyi, geniş Qara Dəniz regionuna təhlükələr, müttəfiqlərin kritik dəniz infrastrukturuna təhlükələr, Avro-Atlantika məkanında hibrid təhdidlər,  geo-iqtisadi parçalanma, Şimali Amerika və Avropanın müdafiəsinin inkişafı, Hind-Sakit okeanı regionu ilə tərəfdaşlıq perspektivləri, Ukraynadakı müharibə, Arktika, çoxqütblü dünyada elm və texnologiyalar, kosmik fəza, kibertəhlükəsizlik, yüksək texnologiyaların və süni intellektin tətbiqi, pilotsuz uçuş aparatları ilə aparılan müharibələrin gələcəyi və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Həmçinin Assambleya tərəfindən qəbul olunmuş hesabatlarda Azərbaycanın müttəfiq və tərəfdaş dövlətlərinin enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi, ölkəmizdə humanitar minatəmizləmə sahəsində qadınların rolu və milli maraqlarımıza cavab verən digər müddəalar əks olunmuşdur.
Sessiyada millət vəkili Ramid Namazovun rəhbərlik etdiyi AR Milli Məclisinin NATO PA-dakı nümayəndə heyəti və Azərbaycanın NATO yanında Nümayəndəliyi fəal iştirak edir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Türkiyə, İtaliya, Serbiya, Macarıstan, Belçika, Slovakiya, Latviya, Rumıniya, habelə digər müttəfiq və tərəfdaş dövlətlərin parlament nümayəndə heyətləri ilə görüşlər keçirilmişdir. Görüşlərdə Azərbaycan-NATO PA çərçivəsində tərəfdaşlıq, Azərbaycanın müttəfiq və tərəfdaş dövlətlərin enerji təhlükəsizliyinə töhfələri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Həmçinin Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə NATO Parlament Assambleyasının yeni seçilmiş Baş Katibi xanım Benedetta Berti arasında tanışlıq görüşü baş tutmuşdur.

Azerbaijani delegation is participating in the 71st Annual Session of the NATO Par-liamentary Assembly
The 71st Annual Session of the NATO Parliamentary Assembly (PA) is being held in Ljubljana, the capital of Slovenia.
Delegations from 32 member countries of the Alliance, as well as from partner nations, are participating in the session, which is taking place from October 10 to 13.
During the session, discussions have been held on the security challenges facing NATO, strengthening the defense and resilience of the Alliance – particularly on its eastern flank, the architecture of NATO's new defense expenditures, the defense industry of Europe and the transatlantic region, the 30th anniversary of the Dayton Peace Agreement, the secure and stable future of the Western Balkans, the 25th anniversary of UN Security Council Resolution 1325 on Women, Peace, and Security, threats to the wider Black Sea region, threats to the critical maritime infrastructure of the allies, hybrid threats in the Euro-Atlantic area, geo-economic fragmentation, the defense enhancement of North America and Europe, partnership prospects with the Indo-Pacific region, the war in Ukraine, the Arctic, science and technology in a multipolar world, outer space, cybersecurity, the application of hi-tech and artificial intelligence, the future of warfare involving unmanned aerial vehicles, and other topics. The reports adopted by the Assembly also reflected Azerbaijan’s contributions to the energy security of allied and partner countries, the role of women in humanitarian demining in our country, and other provisions aligned with our national interests.
The delegation of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan to the NATO PA, led by Member of Parliament Ramid Namazov, and the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO are actively participating in the session.
Within the framework of the visit, the delegation held meetings with parliamentary delegations from Türkiye, Italy, Serbia, Hungary, Belgium, Slovakia, Latvia, Romania, as well as from other allied and partner countries. The meetings included discussions on Azerbaijan-NATO partnership within the NATO PA framework, Azerbaijan's contributions to the energy security of allied and partner countries, and other issues of mutual interest.
Additionally, an introductory meeting was held between the Azerbaijani delegation and the newly elected Secretary General of the NATO Parliamentary Assembly, Ms. Benedetta Berti.