NATO-nun Şimali Atlantik Şurası səfirlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilk dəfə olaraq Azərbaycana səfər edib
6-7 noyabr 2025-ci il tarixlərində NATO-nun Şimali Atlantik Şurası (ŞAŞ) səfirlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilk dəfə olaraq Azərbaycana səfər edib.
Nümayəndə heyətinə Türkiyə, Yunanıstan, Macarıstan, Monteneqro, Fransa Niderland, Şimali Makedoniya, Norveç, Slovakiya, Sloveniya, İsveç, Çex, Portuqaliya, İspaniyanın NATO-dakı daimi nümayəndələri, həmçinin ABŞ və Fransanın NATO-dakı daimi nümayəndələrinin müavinləri daxildir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə, habelə xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevlə görüşüb, həmçinin ADA Universitetini ziyarət edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşdə NATO nümayəndə heyətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunmasının əhəmiyyəti vurğulanmış və dövlətimizin başçısının NATO mənzil-qərargahına səfərləri məmnunluqla xatırladılıb.
Qonaqlar Azərbaycanın hazırkı inkişafının təməlinin Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu bildirərək, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin bütün sahələrdə daha da gücləndiyini vurğulayıb.
Qonaqlar Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində Vaşinqtonda əldə edilmiş nailiyyətlər münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdırıblar.
Təbriklərə görə təşəkkürünü bildirən dövlətimizin başçısı bu məsələdə ABŞ Prezidenti Donald Trampın xüsusi rolunu qeyd edib və əldə olunmuş razılaşmaların regionun inkişafı üçün geniş imkanlar açdığını deyib.
Prezident İlham Əliyev də öz növbəsində NATO mənzil-qərargahına səfərlərini xatırladaraq qeyd edib ki, Əfqanıstandakı əməliyyatlara dəstək Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının vacib hissəsi olsa da, ölkəmizlə alyans arasında regional inkişaf, enerji təhlükəsizliyi və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq da gündəmdədir.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan Ordusunun NATO standartlarına uyğunlaşdırıldığını və bu çərçivədə Türkiyə ordusu ilə sıx əməkdaşlığı vurğulayıb. Bu xüsusda ölkəmizlə alyans arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin roluna toxunub.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın ötən əsrin əvvəllərində müstəqilliyini qazandıqdan bəri əsas məqsədimizə çatdığımızı - torpaqlarımızın işğaldan azad olunduğunu vurğulayaraq qeyd edib ki, ordumuzun müasirləşdirilməsi prosesi bundan sonra da davam edəcək.
Söhbət zamanı Azərbaycanın NATO-nun dəyərli tərəfdaşı olduğu vurğulanıb, Silahlı Qüvvələrimizin Əfqanıstanda "Qətiyyətli dəstək" əməliyyatlarındakı xidmətləri, bu xüsusda ölkəmizin regional nəqliyyat və logistika mərkəzi kimi töhfələri yüksək qiymətləndirilib, sülhməramlılarımızın Əfqanıstanı sonuncu tərk edən hərbi qulluqçular olduğu qeyd edilib.
Azərbaycanın alyans üzvləri ilə sıx dostluq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinə toxunulub, NATO-nun “Sülh naminə tərəfdaşlıq” Proqramı çərçivəsində ölkəmizin 1994-cü ildən alyansın proqramlarında fəal iştirak etdiyi bildirilib.
Görüşdə Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının perspektivləri müzakirə olunub, regional və qlobal məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb..
Nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla görüşündə Azərbaycan və NATO əməkdaşlıq gündəliyinin əsas aspektləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, Azərbaycan Ermənistan sülh prosesinin cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
İşğal tarixi, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud təhlükəsizlik vəziyyətindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Vaşinqton sammiti çərçivəsində əldə olunmuş razılıqlar və sülh perspektivləri, bölgədə nəqliyyat dəhlizləri üzrə planlar barədə səfirlərə məlumat verib. Bununla yanaşı, bölgədəki mina təhdidi diqqətə çatdırılıb və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirə aparılıb.
Daha sonra NATO nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevlə birlikdə işçi naharı baş tutub.
NATO nümayəndə heyətinin Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevlə görüşündə, tərəflər məhsuldar və uğurlu Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığı barədə geniş söhbət edib, regional təhlükəsizlik və Azərbaycan-Ermənistan sülh gündəliyinin irəlilədilməsi mövzusunda fikir mübadiləsi aparıb.
Azərbaycana səfər çərçivəsində, NATO nümayəndə heyəti, həmçinin “İnkişaf və Diplomatiya İnstitutu”nun ev sahibliyi ilə ADA Universitetini ziyarət edib. Nümayəndə heyəti ilə görüşən ADA Universitetinin prorektorları Fariz İsmayılzadə və Günay Ziyadova qonaqlara ADA Universitetinin təhsil keyfiyyəti və davamlı inkişafı barədə təqdimatla çıxış edib.
Ölkəmizə səfəri zamanı, NATO nümayəndə heyəti Bakı şəhərini gəzərək Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti və tarixi ilə tanış olub.

Press release 19 November 2025
On 6-7 November 2025, a delegation consisting of NATO North Atlantic Council Ambassadors made a first-ever visit to Azerbaijan.
The delegation included the permanent representatives of Türkiye, Greece, Hungary, Montenegro, France, the Netherlands, North Macedonia, Norway, Slovakia, Slovenia, Sweden, the Czech Republic, Portugal, Spain to NATO, as well as the deputy permanent representatives of the United States and France to NATO.
Within the framework of the visit, the delegation met with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, as well as the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, Assistant to the President of Azerbaijan - Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev. The delegation also paid a visit to the ADA University.
During the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the importance of President Ilham Aliyev’s receiving the Alliance’s delegation was emphasized and the visits of the President of Azerbaijan to NATO headquarters was fondly recalled.
The guests stated that the foundation of Azerbaijan’s current development was laid by the National Leader Heydar Aliyev and emphasized that under the leadership of President Ilham Aliyev, the country has become even stronger in all areas.
The delegates also conveyed their congratulations to President Ilham Aliyev on the achievements reached in Washington toward advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia.
The head of state expressed his gratitude for the congratulations, highlighting the special role of U.S. President Donald Trump in this matter, saying that the agreements reached open up broad opportunities for the development of the region.
Recalling his visits to NATO headquarters, President Ilham Aliyev noted that although support for operations in Afghanistan constitutes an important part of Azerbaijan-NATO cooperation, the agenda also includes collaboration between Azerbaijan and the Alliance in regional development, energy security and other areas.
The head of state emphasized that the Azerbaijani Army has been brought into conformity with NATO standards, highlighting the close collaboration with the Turkish army within this framework. In this regard, he underscored the role of expanding relations between Azerbaijan and the Alliance.
President Ilham Aliyev underlined that since Azerbaijan gained its independence at the beginning of the last century, the country has achieved its main goal - the liberation of its lands from occupation, adding that the process of modernization of the country’s army will be continued.
During the conversation, it was noted that Azerbaijan is a valuable partner of NATO and that Azerbaijani peacekeepers were the last military personnel to leave Afghanistan. The services of Azerbaijani Armed Forces in the Resolute Support Missionin Afghanistan, and the contribution of Azerbaijan as a regional transport and logistics hub in this regard were also praised.
The parties also stressed the close friendly and strategic partnership between Azerbaijan and NATO member states, noting that Azerbaijan has been actively participating in the NATO’s programs since 1994 within the framework of NATO's Partnership for Peace Program.
The sides discussed the prospects of Azerbaijan-NATO cooperation, as well as exchanged views on regional and global matters.
During the meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, the main aspects of the Azerbaijan–NATO partnership agenda, as well as regional and international security issues, and the current state and prospects of the Azerbaijan–Armenia peace process were discussed.
Speaking about the history of the occupation and the security situation in the region during the post-conflict period, Minister Jeyhun Bayramov informed the ambassadors about the agreements reached within the framework of the Washington Summit, the prospects for peace, and plans regarding transportation corridors in the region. In addition, attention was drawn to the mine threat in the area, and other issues of mutual interest were discussed.
Subsequently, a working luncheon was held with the NATO delegation and Mr. Fariz Rzayev, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting between the NATO delegation and Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan - Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, the sides held a broad overview of fruitful and successful NATO-Azerbaijan partnership and exchanged views on regional security issues and advancing Azerbaijan-Armenia peace agenda.
Within the framework of their visit to Azerbaijan, the NATO delegation also visited ADA University, hosted by the Institute for Development and Diplomacy. Vice Rectors of ADA University, Fariz Ismayilzade and Gunay Ziyadova, met with the delegation and delivered a presentation to the guests on the University’s quality of education and continuous development.
During their visit to our country, the NATO delegation toured the city of Baku and got familiarized with Azerbaijan’s rich culture and history.