Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığında Mülki Fövqəladə Planlama (MFP) xüsusi yer tutur. Bu illər ərzində Azərbaycan NATO ilə MFP əməkdaşlığını davamlı şəkildə artırır. AATŞ daxilində çoxtərəfli əməkdaşlıq və FTƏP çərçivəsində ikitərəfli fəaliyyət bir-birini qarşılıqlı gücləndirən vasitələrdir.
Azərbaycan MFP Komitəsi və onun Planlama Qruplarının (mülki müdafiə, nəqliyyat, ictimai səhiyyə, ərzaq və su; sənaye resursları və kommunikasiyalar) AATŞ formatındakı iclaslarına fəal olaraq töhfə verir. Bu format fikir mübadiləsi, qarşılıqlı anlaşmanın qurulması və milli təcrübə üçün müvafiq alət və rəhbər sənədlərin hazırlanması üçün faydalı forum təşkil edir. Azərbaycan 2010-cu ilin mayında MFP Komitəsinin plenar iclasına, 2014-cü ilin sentyabr ayında Nəqliyyat Qrupunun daxili yerüstü nəqliyyat üzrə seminarına ev sahibliyi etmişdir.
MFP Planlama Qruplarının NATO və AATŞ Tərəfdaş dövlətlərdən 300-dən çox mülki ekspert şəbəkəsi var. Mülki ekspert qrupları hər hansı bir konkret məsələdə dövlətlərə yardım etmək üçün səfərbər edilə bilər. Azərbaycandan nəqliyyat, ekologiya və kənd təsərrüfatı sahəsində nümayəndələr NATO-nun mülki eksperti kimi fəaliyyətlərə cəlb olunurlar.
Fəlakətlərə Cavabın Əlaqələndirilməsi üzrə Avro-Atlantik Mərkəz (EADRCC) NATO MFP-də mühüm rol oynayır. Bu qurum real fövqəladə hallar zamanı məlumat mübadiləsi ilə yardımı əlaqələndirir. Azərbaycan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) nümayəndələri 2009-cu ildən FCƏAAM könüllü milli töhfə qismində xidmət edirlər.
Tərəfdaşlar üçün daha praktiki müstəvi MFP ilə əlaqəli təlimlərdə iştirak etmək imkanıdır. Bu xüsusda, Azərbaycan EADRCC tərəfindən keçirilən təlimlərdə və masaüstü seminarlarda maraqlıdır. Azərbaycan taqımları müvafiq olaraq Finlandiyada, Qazaxıstanda, Moldovada, Gürcüstanda, Ukraynada, Monteneqroda, Bosniya və Herseqovinada və Serbiyada keçirilmiş “UUSIMAA-2008”, “Jetsu-2009”, “CODRII-2011”, “Gürcüstan-NATO 2012”, “Ukrayna-2015”, “CRNA-GORA-2016”, “Bosniya-Herseqovina-2017” və “SRBIJA-2018 təlimlərində iştirak etmişdir. Belə təlimlər praktiki bacarıqları gücləndirir və canlı təcrübə mübadiləsi üçün şərait yaradır.
Azərbaycan üçün digər nəzərə çarpan mənfəət NATO ilə ikitərəfli əsaslarda MFP əməkdaşlığıdır. İkitərəfli əməkdaşlıq prioritetləri Azərbaycanın Fərdi Tərəfdaşlıq Əməliyyat Planının müvafiq məqsədlərini yerinə yetirməyə yönəlib. Bu istiqamət 2005-ci ildə aidiyyəti qurumları vahid nazirlik tərkibində bir araya gətirən FHN-in yaradılmasından sonra daha da güclənmişdir. 2008-ci ilin noyabrında NATO-nun Məşvərətçi Dəstək Qrupu FHN-in imkanlarının inkişaf etdirilməsinə ekspertiza yardımı vermək üçün Azərbaycana səfər etmişdir. Bununla bağlı hazırlanmış hesabatda verilən tövsiyələr yardım, əməkdaşlıq və konkret addımlar üçün mühüm istiqamətlərdən olmuşdur.
Bundan əlavə, NATO-nun kommunikasiya və dənizçilik üzrə Məşvərətçi Dəstək Qrupları müvafiq olaraq 2010 və 2012-ci illərdə Bakıya səfər etmişdir. Həmin Qruplar müvafiq olaraq Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi və Dövlət Dəniz Administrasiyasının qabiliyyətlərini nəzərdən keçirmiş və konkret sahələrdə imkanların inkişaf etdirilməsi və səmərəliliyin artırılması istiqamətində müvafiq təkliflər vermişlər.

Civil Emergency Planning (CEP) occupies a prominent place in the cooperation of Azerbaijan with NATO. Over these years, Azerbaijan has steadily been increasing its CEP cooperation with NATO. Multilateral interaction within the EAPC and bilateral cooperation in the framework of IPAP are viewed as mutually reinforcing tools to this end.
Azerbaijan actively contributes to CEP Committee and Planning Groups (civil protection; transport; public health, food and water; industrial resources and communications) meetings in EAPC format. This format provides a useful forum for exchange of views, building mutual understanding and developing tools and guidelines relevant to national practice. 2010 NATO CEP Committee plenary meeting and Transport Group 2014 Inland Surface Transport seminar were hosted by Azerbaijan.
There is a network of more than 300 civil experts located in NATO and Partner countries across the Euro-Atlantic area. Civil expert teams can be deployed to assist nations in dealing with a certain issue. Azerbaijani experts on transport, ecology and agriculture are represented in this network as well and are frequently invited by NATO to attend and contribute the respective events.
Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC) is an important partnership tool within NATO CEP. Created within the framework of the Partnership for Peace programme, the Centre coordinates responses among NATO and Partner countries to natural and man-made disasters in the Euro-Atlantic area. The representatives of the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan have been serving in this Centre since 2009 as a Voluntary National Contribution of Azerbaijan to NATO.
A more practical dimension for partners is an opportunity to participate in CEP-related exercises. In this context, Azerbaijan is interested in field exercises and “table-top” exercises conducted under the auspices of EADRCC. Azerbaijani teams participated in “UUSIMAA-2008”, “Jetisu-2009”, “CODRII-2011”, “Georgia-NATO 2012”, “Ukraine-2015”, “CRNA-GORA-2016”, “Bosnia-Herzegovina-2017” and “SRBIJA-2018” conducted respectively in Finland, Kazakhstan, Moldova, Georgia, Ukraine, Montenegro, Bosnia and Herzegovina and Serbia. These exercises enhance practical skills and provide opportunity for live exchange of experiences.
Another tangible benefit for Azerbaijan is bilateral cooperation with NATO CEP. Priorities for bilateral interaction are focused on implementation of respective objectives in Azerbaijan’s IPAP Document. The establishment of the Ministry of Emergency Situations (MES) in 2005, which brought relevant agencies under the authority of a single ministry, further enhanced bilateral cooperation. In November 2008, the NATO CEP Advisory Support Team (AST) visited Azerbaijan to advise on capacity development of the MES. Recommendations developed in their report served as important guidance among others for areas of expertise assistance, cooperation and concrete measures.
Additionally, NATO ASTs on communications and maritime visited Azerbaijan in 2010 and 2012 respectively. The recommendations have been provided on capacity development as well as efficiency enhancement of Ministry of Communications and High Technologies and State Maritime Administration.