Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargah rəisi NATO-nun Xüsusi Əməliyyatlar Qərargahı komandanı ilə görüş keçirib
İyulun 3-də Azərbaycan Respublikası Müdafiə nazirinin birinci müavini – Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Nəcməddin Sadıkov Azərbaycanda səfərdə olan NATO-nun Xüsusi Əməliyyatlar Qərargahının komandanı vitse-admiral Kolin Kilreynin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Azərbaycan ilə NATO arasında 25 illik davamlı əməkdaşlıqdan danışan Baş Qərargah rəisi bu əlaqələrin inkişaf etdiyini, Azərbaycan ordusunun müvafiq proqramlarda  aktiv iştirakını və Əfqanıstandakı “Qətiyyətli Dəstək” missiyasına verdiyi töhfəni qeyd edib.
Bölgədəki hərbi-siyasi vəziyyətə toxunan general-polkovnik N.Sadıkov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinə nail olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycana ilk səfərindən məmnunluğunu ifadə edən vitse-admiral K.Kilreyn ölkəmizin Alyansın etibarlı tərəfdaşı olduğunu xüsusi qeyd edərək, Azərbaycanın terrorizmlə mübarizədə iştirakını, sülhməramlı əməliyyatlar üçün yük daşımalarına önəmli töhfə verdiyini, Əfqanıstanda həyata keçirilən əməliyyatlarda sülhməramlılarımızın göstərdiyi peşəkarlığı yüksək qiymətləndirib. Tərəflər Azərbaycan və NATO-nun xüsusi təyinatlı qüvvələri arasında mümkün əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Chief of the General Staff of the Armed Forces of Azerbaijan meets with the Commander of NATO Special Operations Headquarters
On July 3, First Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan – Chief of the General Staff of the Armed Forces, Colonel General Najmeddin Sadikov has met with the delegation led by the Commander of NATO Special Operations Headquarters, Vice Admiral Colin J. Kilrain.
Chief of the General Staff speaking about the 25-year sustainable cooperation between Azerbaijan and the North Atlantic Alliance, noted the development of these relations, participation of the Azerbaijan Army representatives in various MATO programs and the contribution made by our country to the NATO-led Resolute Support Mission in Afghanistan. Touching upon the military-political situation in the region, Colonel General N. Sadikov stressed the importance of resolving the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict within the territorial integrity of Azerbaijan and on the basis of the norms of international law.
Vice Admiral C. Kilrain expressing satisfaction with his first visit to our country, especially emphasized that Azerbaijan is a reliable partner of Alliance and highly appreciated the participation of our country in the fight against terrorism, the significant contribution in providing airspace to cargo transportation for peacekeeping operations and the high level of professionalism of Azerbaijani peacekeepers in Afghanistan. During the meeting, the sides exchanged views on the development of further cooperation between the Special Forces of Azerbaijan and NATO, and touched upon other issues of mutual interest.