NATO Baş katibinin siyasi məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə köməkçisinin müavini, Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina Azərbaycanda səfərdə olub
NATO Baş Katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolominanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 28-29 aprel 2022-ci il tarixlərində Azərbaycanda səfərdə olub. Bu səfər NATO-nun xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolominanın son bir il ərzində ölkəyə ikinci rəsmi səfəridir.
Səfər çərçivəsində X.Kolomina Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib, həmçinin xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı tərəflər, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması, Azərbaycan-NATO münasibətlərinin hazırkı səviyyəsi, Azərbaycan-NATO Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Əməliyyat Planı və ikitərəfli tərəfdaşlığın inkişaf perspektivləri, enerji təhlükəsizliyi, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

The delegation led by NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia Javier Colomina visited Azerbaijan on 28-29 April 2022.
This visit was the second official visit to the country by the NATO Special Representative Javier Colomina in a year.
In the course of the visit, J. Colomina was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, and held bilateral meetings with Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Defense Colonel General Zakir Hasanov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmat Hajiyev.
Throughout the meetings, the sides exchanged views on the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, current level of Azerbaijan-NATO relations, Azerbaijan-NATO Individual Partnership Action Plan and prospects for the development of bilateral partnership, energy security, regional and international issues of mutual interest.