9 May – Faşizm Üzərində Qələbə Günü
Bu gün Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyinin və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin NATO-nun Hərbi Komitəsi yanında Hərbi Nümayəndəliyinin heyəti İkinci Dünya Müharibəsi zamanı Belçikada həlak olmuş azərbaycanlı əsgərin məzarını ziyarət etmiş, müharibənin milyonlarla qurbanının və sülh, azadlıq və insan ləyaqəti uğrunda mübarizə aparan bütün qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsini qürur və ehtiram hissi ilə yad etmişdir.
Azərbaycanda onun ərazisindən kənarda baş vermiş bu müharibənin təsirsiz ötüşdüyü bir ailə belə yoxdur. Müharibəyə gedən 700 min azərbaycanlının yarısı həlak olmuş və onların çoxu döyüşlərdə həyatını itirmişdir.
İnsan resursu ilə yanaşı, Azərbaycan müharibədə qələbənin qazanılmasına nefti ilə də əvəzolunmaz töhfə vermişdir.

May 9 – Day of Victory over Fascism
Today, the staff of the Mission of the Republic of Azerbaijan and the Military Mission of the Azerbaijani Armed Forces to the NATO Military Committee visited the grave of an Azerbaijani soldier fallen in Belgium during the Second World War and commemorated with pride and respect the fond memory of many millions of victims of the war and all our heroes who fought for peace, freedom and human dignity during the war.
There is not a single family in Azerbaijan that was not affected by this war that took place beyond the territory of Azerbaijan. Half of the 700,000 Azerbaijanis who went to the war lost their lives and many of them died while fighting.
Along with manpower, Azerbaijan also made an invaluable contribution to the achievement of the victory at the war with its oil.