Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev 2 may 2023-cü il tarixində NATO mənzil-qərargahına səfər edib. Səfər Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının əsasını təşkil edən Sülh Naminə Tərəfdaşlıq Çərçivə Sənədinin imzalanmasının 29-cu ildönümü ərəfəsinə təsadüf edib.
Səfər çərçivəsində Hacıyev NATO mənzil-qərargahında müttəfiq dövlətlərin iştirakı ilə “NATO+Azərbaycan” formatında siyasi dialoqda iştirak edib. O, həmçinin NATO Baş katibinin kəşfiyyat və təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Devid Katlerlə ikitərəfli görüş keçirib.
Keçirilmiş görüşlər zamanı H.Hacıyev Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının cari vəziyyəti və perspektivləri, eləcə də regional məsələlər ətrafında müzakirələr aparıb. O, iştirakçılara Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, mina problemi, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsinin təsis edilməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran xüsuslar haqqında məlumat verib. Tərəflər arasında Azərbaycanın nəqliyyat imkanları və enerji təchizatındakı önəmli rolu barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
NATO üzv dövlətləri Azərbaycanın etibarlı və önəmli tərəfdaş ölkə olduğunu vurğulayıb. Müttəfiq dövlətlər ölkəmizin Sülh Naminə Tərəfdaşlıq proqramında aktiv iştirakını, Alyansın beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatlarına töhfələrini, ələlxüsus Əfqanıstan missiyasına dəstəyini, qarşılıqlı operativ uzlaşmanın artırılması və müdafiə islahatları sahəsində əldə etdiyi tərəqqini təqdir edib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfələri görüş iştirakçıları tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.

Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Department of Foreign Policy Affairs of the Presidential Administration, Mr. Hikmat Hajiyev visited NATO Headquarters on May 2, 2023. The visit coincided with the 29th anniversary of the signing of the Partnership for Peace Framework Document, which forms the basis of the Azerbaijan-NATO partnership.
Within the framework of the visit, Hajiyev took part in a political dialogue in the "NATO+Azerbaijan" format with the participation of the Allied nations at the NATO Headquarters. He also held a bilateral meeting with Mr. David Cattler, NATO Assistant Secretary General for Intelligence and Security.
During the meetings, H.Hajiyev discussed the current status and prospects of the Azerbaijan-NATO partnership, as well as regional issues. He informed the participants about the steps taken towards the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the restoration and construction works carried out in our territories liberated from the occupation, the mine problem, the establishment of a checkpoint on the Azerbaijan-Armenia border and other issues of mutual interest. The parties exchanged views on Azerbaijan's important role in connectivity and energy supply.
NATO member states emphasized that Azerbaijan is a reliable and important partner country. Allied states appreciated our country's active participation in the Partnership for Peace program, contributions to the NATO’s international peacekeeping operations, especially its support for NATO mission in Afghanistan, as well as the progress achieved in the direction of enhancing interoperability and defense reforms. Azerbaijan's contributions to the energy security of Europe were also highly appreciated by the participants of the meetings.