Azərbaycan nümayəndə heyəti NATO Parlament Assambleyasının ABŞ-də keçirilən növbəti yaz sessiyasında iştirak edir
ABŞ-ın Deyton şəhərində NATO Parlament Assambleyasının (PA) növbəti yaz sessiyası keçirilir.
22-26 may tarixlərində keçirilən sessiyada Alyansa üzv olan 32 ölkənin, eləcə də tərəfdaş dövlətlərin nümayəndə heyətləri iştirak edirlər.
Sessiya çərçivəsində Deyton Sülh Razılaşmasının 30 illiyi, NATO-nun üzləşdiyi təhlükəsizlik çağırışları, Alyansın müdafiəsinin gücləndirilməsi, müdafiə xərclərinin artırılması və müdafiə sənayesinin gücləndirilməsi, NATO-nun çəkindirmə siyasəti, qlobal terorçuluqla mübarizə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qadın, sülh və təhlükəsizlik mövzusuna həsr olunmuş 1325 nömrəli Qətnaməsinin 25 illiyi, geniş Qara Dəniz regionuna təhlükələr, Hind-Sakit okeanı regionu ilə tərəfdaşlıq perspektivləri, Şimali Amerika və Avropanın müdafiəsinin inkişafı, Ukraynadakı müharibə, Arktika, kosmik fəza, kibertəhlükəsizlik, yüksək texnologiyaların və süni intellektin tətbiqi, geo-iqtisadi parçalanma, pilotsuz uçuş aparatları ilə aparılan müharibələrin gələcəyi və digər mövzular ətrafında müzakirələr aparılır.
Sessiyada Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin nümayəndə heyəti və Azərbaycanın NATO yanında Nümayəndəliyi iştirak edir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkiyə Böyük Millət Məclisinin, habelə digər müttəfiq dövlətlərin parlament nümayəndə heyətləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.

Azerbaijani delegation is participating in the spring session of the NATO Parliamentary Assembly held in the United States
The spring session of the NATO Parliamentary Assembly (PA) is being held in Dayton, USA.
Taking place from May 22 to 26, delegations from 32 NATO member countries, as well as partner states, are participating in the session.
The session includes discussions on the 30th anniversary of the Dayton Peace Agreement, security challenges faced by NATO, strengthening the defense of the Alliance, increasing defense spending and reinforcing the defense industry, NATO’s deterrence policy, the fight against global terrorism, the 25th anniversary of the UN Security Council Resolution 1325 on Women, Peace and Security, threats to the wider Black Sea region, partnership prospects with the Indo-Pacific region, the enhancement of North American and European defense, the war in Ukraine, the Arctic, outer space, cybersecurity, the application of high technologies and artificial intelligence, geo-economic fragmentation, the future of drone warfare, and other topics.
A delegation from the National Assembly of the Republic of Azerbaijan and the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO are participating in the session.
During the visit, the Azerbaijani delegation held bilateral meetings with the Grand National Assembly of Türkiye, as well as with parliamentary delegations from other allied countries.