Mətbuat şərhi 07 mart 2025
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin NATO Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyəti Brüsseldə işgüzar səfərdədir
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin NATO Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyəti deputat Ramid Namazovun rəhbərliyi altında 2025-ci il martın 6-8-də Brüssel şəhərində işgüzar səfərdədir. Heyət Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyinin məsul şəxslərinin də iştirakı ilə NATO Parlament Assambleyasının Katibliyində və NATO-nun mənzil-qərargahında ikitərəfli görüşlər keçirmişdir.
NATO Parlament Assambleyasının Katibliyinə səfər çərçivəsində, heyət qurumun Baş katibi, Müdafiə və təhlükəsizlik komitəsinin direktoru, Demokratiya və təhlükəsizlik komitəsinin direktoru, Siyasi komitənin direktoru və Elm və texnologiya komitəsinin direktoru ilə görüşlər keçirmişdir. Görüşlər zamanı Azərbaycanla NATO arasında əməkdaşlığın parlamentlərarası müstəvidə inkişafına dair məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılmışdır.
Nümayəndə heyətinin NATO-nun mənzil-qərargahında keçirilən görüşləri çərçivəsində Təşkilatın İctimai diplomatiya idarəsinin Əlaqələr bölməsinin rəhbəri, Siyasi məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti idarəsinin tərəfdaşlıq və qlobal məsələlər bölməsinin direktoru və həmin idarənin Tərksilah və kütləvi qırğın silahlarının yayılmaması bölməsinin Silahlara nəzarət şöbəsinin rəhbəri ilə NATO-Azərbaycan əlaqələrinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışıdır.
Görüşlər zamanı, Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının 30-cu ildönümü çərçivəsində 2024-cü il üzrə əməkdaşlıq böyük məmnuniyyətlə qarşılanmış, Sülh Naminə Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığı, Azərbaycanın NATO-nun rəhbərlik etdiyi sülhməramlı əməliyyatlara və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi yüksək qiymətləndirilmişdir. Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunun qlobal nəqliyyat xəritəsində rolundan bəhs edilmişdir.
Azərbaycan nümayəndə heyəti Silahlara nəzarət şöbəsinin rəhbəri rəhbəri ilə görüşü zamanı Azərbaycanın üzləşdiyi mina problemi və onun həlli istiqamətində NATO-nun maliyyə və texniki yardımı, həmçinin müasir texnologiyaların öyrənilməsi və yeni metodların tətbiqi kimi məsələlər müzakirə edilmişdir. 2020-ci ilin noyabrından bugünədək 383 mülki vətəndaşımızın mina partlamaları nəticəsində həlak olması və ya yaralanması, minaların keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışını və həmin ərazilərdə bərpa-yenidənqurma işlərinin aparılmasını ciddi şəkildə ləngitməsi, eləcə də minaların humanitar, iqtisadi və ekoloji fəsadlarından ətraflı şəkildə məlumat verilmişdir.
Bundan əlavə, tərəflər arasında humanitar minatəmizləmə sahəsində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi də geniş şəkildə müzakirə edilmişdir.
NATO mənzil-qərargahına səfəri çərçivəsində nümayəndə heyəti, həmçinin Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyini də ziyarət etmişdir.

The delegation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to the NATO Parliamentary Assembly is on a working visit to Brussels
On 6-8 March 2025, the delegation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to the NATO Parliamentary Assembly, led by MP Ramid Namazov, is on a working visit to Brussels. The delegation, together with the members of the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO, has conducted bilateral meetings at the NATO Parliamentary Assembly Secretariat and NATO Headquarters.
Within the framework of the visit to NATO Parliamentary Assembly Secretariat, the members of the delegation held meetings with the Secretary General of the NATO Parliamentary Assembly, Director of the Defense and Security Committee, Director of the Committee on Democracy and Security, Director of the Political Committee, and Director of Science and Technology Committee. During the meetings, extensive discussions were held on the issues related to the cooperation between Azerbaijan and NATO in inter-parliamentary dimension.
Within the framework of the meetings of the delegation at NATO HQ with the Head of Engagements at NATO's Public Diplomacy Division, Director of the Partnership and Global Affairs Directorate of NATO's Political Affairs and Security Policy Division, and Head of Arms Control at the Disarmament and WMD non-proliferation section of the same division comprehensive exchange of ideas were conducted.
During the meetings, as the 30th anniversary of Azerbaijan-NATO Partnership, the cooperation in the year 2024 was welcomed with great satisfaction, and Azerbaijan-NATO partnership within the framework of Partnership for Peace (PfP) Programme, Azerbaijan's contribution to the NATO-led peace support operations, as well as to the energy security of Europe were expressed with high regard. Parties also discussed the role of Azerbaijan's transport infrastructure in the transport map of the world.
During the meeting between the Azerbaijani delegation and Head of Arms Control, discussions were held on topics related to the landmine problem faced by Azerbaijan, NATO’s financial and technical assistance in addressing this issue, as well as learning about modern technologies and applying new methods. It was highlighted that since November 2020, 383 of our civilian citizens have become victims of mine explosions, and that mines have severely hindered the return of internally displaced persons to their native lands, as well as the reconstruction and rehabilitation efforts in those areas. Additionally, the humanitarian, economic, and environmental consequences of landmines were discussed in detail.
Furthermore, the parties extensively exchanged views on cooperation in the field of humanitarian demining.
As part of their visit to NATO Headquarters, the delegation also visited the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO.