Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev 20 yanvar 2020-ci il tarixində NATO mənzil-qərargahına səfər etmişdir.
Səfər zamanı o, NATO-nun Baş katibinin müavini Mirça Coana ilə görüşmüş və müttəfiq dövlətlərlə “29+1” formatında iclasda iştirak etmişdir. Keçirilmiş görüş və iclas zamanı Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığı, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tənzimlənməsi, regional təhlükəsizlik və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılmışdır. H. Hacıyev Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə aparılan islahatlar haqqında müttəfiq dövlətlərə ətraflı məlumat vermişdir.
NATO ölkələri Azərbaycanın Sülh Naminə Tərəfdaşlıq proqramında aktiv iştirakını, NATO əməliyyatlarına töhfələrini, qarşılıqlı operativ uzlaşmanın artırılması və islahatlar sahəsində əldə etdiyi tərəqqini yüksək qiymətləndirmişdir.
20 yanvar faciəsinin 30-cu ildönümümdə keçirilən bu iclas və görüşlər zamanı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev Azərbaycan tarixində mühüm rol oynayan bu hadisə haqqında qarşı tərəfə məlumat vermişdir. NATO rəsmiləri və üzv dövlətlər bu faciə ilə bağlı Azərbaycan xalqı ilə həmrəyliyini və şəhidlərin ruhuna ehtiramını ifadə etmişlər.

Visit of the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmat Hajiyev to NATO Headquarters
On January 20, 2020, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmat Hajiyev visited NATO Headquarters.
During his visit, Mr. Hajiyev met with NATO Deputy Secretary General Mircea Geoană and held a discussion with the NATO Allies in "29 + 1" format. In the course of discussions, the sides exchanged views on the Azerbaijan-NATO partnership, the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, regional security and other issues of mutual interest. Mr. Hajiyev informed the allied nations about the ongoing reforms under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev.
The NATO countries highly appreciated Azerbaijan's active participation in the Partnership for Peace program, contribution to NATO-led operations and its progress in enhancing interoperability and defence reforms.
Assistant to the President Mr. Hikmat Hajiyev’s visit to NATO HQ coincided with the 30th anniversary of the 20 January tragedy. Mr. Hajiyev spoke about the significance of this event in the history of Azerbaijan. NATO officials and member states have expressed their solidarity with the Azerbaijani people and profound respect to the memory of martyrs.