Mətbuat şərhi 08 iyun 2017
Əfqanıstan İslam Respublikasında NATO-nun həyata keçirdiyi “Qətiyyətli Dəstək” missiyası çərçivəsində Həmid Kərzai adına Kabul Beynəlxalq Hava Limanının (HİKA) təhlükəsizliyini təmin edən Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçularının nümunəvi xidməti və peşəkarlığı yüksək qiymətləndirilib.
Xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən fərqlənən Azərbaycan sülhməramlıları barədə HKİA Qarnizonu komandanı briqada generalı Murat Selçuk Çol tərəfindən Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənova minnətdarlıq məktubu ünvanlanıb.
Məktubda deyilir:
“Əfqanıstan İslam Respublikasında NATO-nun həyata keçirdiyi “Qətiyyətli Dəstək” missiyası çərçivəsində Həmid Kərzai adına Beynəlxalq Hava Limanının ərazisində xidmət keçən Azərbaycan sülhməramlılarının nümayiş etdirdiyi nümunəvi xidmətin səviyyəsindən böyük bir məmnuniyyət duyduğumu ifadə etmək istəyirəm.
Sizə Həmid Kərzai adına Beynəlxalq Hava Limanın hərbi hissəsində xidmət edən 52 ölkənin 5.000 nəfərədək hərbi qulluqçu və mülki işçi adından təşəkkürümü bildirirəm.
Sayıq və intizamlı olmaqla yanaşı göstərdikləri səylər nəticəsində Azərbaycan hərbçiləri təhlükəsizliyin təmin olunmasına, eləcə də qüvvələrin mühafizəsi qrupunun müvəffəqiyyət qazanmasına böyük töhfə verib. Azərbaycan sülhməramlıları sahib olduqları güclü dəyərlər və böyük məsuliyyət hissi ilə Türkiyə və digər beynəlxalq nümayəndələrlə dostluq münasibətləri qurublar.
Azərbaycan bölüyünün bütün şəxsi heyəti ölkəsini yüksək səviyyədə nümunəvi şəkildə təmsil etməklə qazandıqları nailiyyətləri daha da önə çıxarmağı bacarıblar”.

Press release 08 June 2017
The exemplary service and professionalism of the servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan ensuring the security of the Hamid Karzai International Airport (HKIA) within the framework of the NATO mission "Resolute Support" held in the Islamic Republic of Afghanistan were highly appreciated.
The commander of the garrison of HKIA Brigadier-General Murat Selchuk Chol sent a letter of thanks to Minister of Defense Colonel-General Zakir Hasanov about the distinction of Azerbaijani peacekeepers in the performance of service duties.
The letter says:
“I want to express my great satisfaction with the high level of exemplary service of Azerbaijani peacekeepers serving at the Hamid Karzai International Airport within the framework of the NATO mission “Resolute Support” held in the Islamic Republic of Afghanistan.
I express my gratitude on behalf of 5 thousand military servicemen and civilian personnel from 52 countries serving in the military unit at the Hamid Karzai International Airport.
With great efforts and high vigilance and discipline, the Azerbaijani military servicemen have made a huge contribution to the security, as well as to the success achieved by the Force Protection Group. Azerbaijani peacekeepers established friendly relations with Turkish and other international representatives on the basis of personal values and a sense of great responsibility.