Azərbaycanın Müdafiə naziri NATO baş katibinin müavini ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov NATO baş katibinin müavini xanım Rouz Qotemöllerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Azərbaycan-NATO əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayan Müdafiə naziri qeyd edib ki, Alyansın Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyə dair tutduğu prinsipial mövqeyi regional sülh və sabitlik üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Regiondakı hərbi-siyasi vəziyyətə toxunan general-polkovnik Z.Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, eləcə də beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri çərçivəsində həllinə nail olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
NATO-nun Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə dair mövqeyini yüksək qiymətləndirən general-polkovnik Z.Həsənov Alyansın bundan sonra da bu istiqamətdə səylərini əsirgəməyəcəyinə əminliyini ifadə edib.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Qadın, Sülh və Təhlükəsizik” üzrə 1325 saylı Qətnaməsinin müzakirəsi zamanı general-polkovnik Z.Həsənov ölkəmizin də bu sənəddən irəli gələn tələblərin yerinə yetirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edərək Azərbaycan Ordusunda on mindən artıq qadın xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb. General-polkovnik Z.Həsənov əlavə edib ki, yaxın zamanlarda Müdafiə nazirinin qadın hərbi qulluqçular və mülki işçilərin problemlərinin həlli üzrə referenti vəzifəsinin təsis edilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanın bu məsələdə mövqeyinin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edən xanım R.Qotemöller ölkəmizin NATO-nun etibarlı tərəfdaşı olduğunu, terrorizmlə mübarizədə iştirakını, sülhməramlı əməliyyatlar üçün yük daşımalarına, o cümlədən sülhməramlılarımızın Əfqanıstanda keçirilən əməliyyatlar çərçivəsində beynəlxalq təhlükəsizliyə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirib və Azərbaycan tərəfinə minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə Azərbaycanın NATO ilə “Sülh naminə tərəfdaşlıq” və digər proqramlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, həyata keçirilən layihələr, əlaqələrimizin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Defense Minister of the Republic of Azerbaijan meets with NATO deputy secretary general
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov has met with the delegation led by the Deputy Secretary General of NATO Ms. Rose Gottemoeller.
The Minister of Defense noted the successful development of Azerbaijan-NATO relations and stressed the importance of the Alliance's position on security in the South Caucasus for peace and stability in the region.
Touching upon the military-political situation in the region, Colonel General Z. Hasanov noted the importance of achieving a solution to the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict within the territorial integrity of Azerbaijan and in accordance with the norms and principles of international law.
Colonel General Z. Hasanov highly appreciated NATO's position on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and expressed confidence that the Alliance will continue to assist in this sphere.
During the discussion of the UN Security Council Resolution 1325 "On Women and Peace and Security" Colonel General Z. Hasanov, noting the interest of our country in fulfilling the requirements arising from this document, brought to the attention of the guests that there are more than ten thousand women who are serving in the Azerbaijani Army. Colonel General Z. Hasanov added that soon it is envisaged to establish the post of the referent of the Minister of Defense dealing with the problems of women servicemen and civil servants.
R. Gottemoeller noting the position of Azerbaijan in this issue as worthy of approval, stressed that Azerbaijan is a reliable partner of NATO and highly appreciated the participation of our country in the fight against terrorism and the cargo transportation carried out for peacekeeping operations, as well as the contribution made by Azerbaijani peacekeepers to international security within the framework of the operations in Afghanistan. R. Gottemoeller expressed gratitude to the Azerbaijani side.
An extensive exchange of views on the issues of Azerbaijan-NATO cooperation within the framework of the Partnership for Peace and other programs, the implementation of projects, the current state and prospects for the development of relations was also held during the meeting.