Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov iyunun 8-də Brüssel şəhərində NATO-nun Əfqanıstandakı “Qətiyyətli Dəstək” missiyasına töhfə verən dövlətlərin müdafiə nazirləri səviyyəsində keçirilən toplantısında iştirak edib.
Görüşdə Əfqanıstandakı təhlükəsizlik və siyasi vəziyyət, missiyanın gələcəyi, təhlükəsizlik qüvvələrinin saxlanılması üçün tələb olunan maliyyə öhdəçiliyinin 2020-ci ildən sonra da davam etdirilməsi və digər məsələlər müzakirə olunub.
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov iclasda çıxış edərək ölkəmizin Əfqanıstana göstərdiyi dəstək barədə ətraflı məlumat verib. Müdafiə naziri Əfqanıstanda sülhün və sabitliyin bərqərar olunması üçün beynəlxalq ictimaiyyətin səylərinin Azərbaycan tərəfindən bundan sonra da dəstəklənəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının 120 nəfərlik sülhməramlı kontingenti Əfqanıstandakı “Qətiyyətli Dəstək” missiyasında iştirak edir. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası NATO missiyasına multimodal tranzit, təlim və Əfqan Milli Ordusu üzrə Etimad Fonduna maliyyə dəstəyi ilə də töhfə verir.

Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov took part in the NATO meeting in Brussels on June 8 held at the level of defense ministers of the Nations contributing to the NATO Resolute Support mission in Afghanistan.
During the meeting, the political situation and security in Afghanistan, the future of the mission, the continuation of the financial support required for maintaining the security forces after 2020 and other issues were discussed.
Colonel General Zakir Hasanov, speaking at the meeting comprehensively informed the participants about the support provided by our country to Afghanistan. The Defense Minister noted that Azerbaijan will continue to support the efforts of the international community aimed at restoring peace and stability in Afghanistan.
It should be noted that the peacekeeping contingent consisting of 120 servicemen of the Republic of Azerbaijan takes part in the NATO Resolute Support mission in Afghanistan. The Republic of Azerbaijan also continues to contribute to the NATO mission by means of multimodal transit, training, and financial support to the Trust Fund of the Afghan National Army.