Mətbuat şərhi 14 iyun 2019
Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə “Silahlı Münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə YUNESKO Hərbi Bələdçisi”nin NATO-da təqdimatı keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikasının maliyyə dəstəyi və YUNESKO-nun sifarişi ilə, İtaliyanın San-Remo Beynəlxalq Humanitar Hüquq İnstitutu tərəfindən 2016-cı ildə “Silahlı Münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Hərbi Bələdçi” hazırlanmışdır. Hərbi əməliyyatların planlaması və icrası zamanı mədəni mülkiyyətin mühafizəsi üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının müddəalarının yerinə yetirilməsi üçün praktik tövsiyələr verən həmin Hərbi Bələdçi Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə, 14 iyun 2019-cu il tarixində NATO-nun Əməliyyatlar Siyasəti Komitəsinin xüsusi iclasında təqdim edilmişdir. NATO üzv dövlətləri və NATO-nun əməliyyatlarında iştirak edən tərəfdaş dövlətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş iclasda NATO-nun, YUNESKO-nun, ölkələrin yüksək səviyyəli nümayəndələri və Hərbi Bələdçinin müəllifləri iştirak etmişlər.
Azərbaycan Respublikasını iclasda YUNESKO üzrə Milli Komissiyanın Baş Katibi Elnur Sultanov təmsil etmişdir. Elnur Sultanov öz çıxışında mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə Azərbaycanın YUNESKO çərçivəsində və milli səviyyədə həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında ətraflı məlumat vermiş, NATO və YUNESKO arasında qeyd edilən sahədə davamlı əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Baş Katib Sultanov həmçinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və  Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində mədəni mülkiyyəti kütləvi şəkildə dağıtması haqqında məlumat vermişdir. Azərbaycanın dəstəyi ilə ərsəyə gəlmiş Hərbi Bələdçinin silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması sahəsində effektiv praktik tövsiyələr verdiyini bildirən E. Sultanov, Azərbaycanın bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın güclənməsinə bundan sonra da dəstək verəcəyini bildirmişdir.
İclasda çıxış edən dövlətlərin, NATO-nun və YUNESKO-nun  nümayəndələri mədəni irsin qorunması sahəsində Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə aparıcı rolunu təqdir etmiş, Hərbi Bələdçinin əhəmiyyətini vurğulamış və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın dərinləşdirməsinə verdiyi aktiv dəstəyə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür ifadə etmişlər. NATO nümayəndələri Hərbi Bələdçinin 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının icrasına böyük dəstək olduğunu və NATO-nun hərbi təhsil, planlama və standartlaşma işində onun müvafiq qaydada nəzərə alınacağını bildirmişlər.

By the initiative of the Republic of Azerbaijan UNESCO Military Manual for the Protection of Cultural Property during Armed Conflict was presented at NATO
With the financial support of the Republic of Azerbaijan, in 2016 the San Remo International Humanitarian Law Institute (Italy) has prepared UNESCO Military Manual for the Protection of Cultural Property during Armed Conflict. This Military Manual, which provides practical recommendations for the implementation of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property during the planning and execution of military operations, was introduced at Operations Policy Committee of NATO on June 14, 2019, at the initiative of the Republic of Azerbaijan. The meeting was attended by the representatives of NATO, its member states and operational partner countries, moreover by UNESCO and the authors of the Manual.
The Republic of Azerbaijan was represented by the Secretary General of the UNESCO National Commission Elnur Sultanov. In his speech, Elnur Sultanov provided detailed information on the measures taken by Azerbaijan under the auspices of UNESCO and at the national level to safeguard cultural property, noting the importance of continued cooperation between NATO and UNESCO in this area. Secretary General also informed Committee members about the Armenian aggression against Azerbaijan and the mass destruction of cultural property in the occupied Azerbaijani territories by the Armenian armed forces. Sultanov said that the military guide, prepred by the sponsorship of Azerbaijan, provides effective practical recommendations in the field of protection of cultural property during armed conflicts, adding that Azerbaijan will continue to support international cooperation in this area.
Representatives of the participating countries, NATO and UNESCO praised Azerbaijan's leading role in safeguarding cultural heritage, underlined the importance of the Military Manual and thanked the Government of Azerbaijan for its active support in deepening international cooperation in this area.