Mətbuat şərhi 15 aprel 2019
Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyəti NATO Parlament Assambleyasının 99-cu Rouz-Rout seminarında iştirak etmişdir
Nümayəndəliyin başçısı Qaya Məmmədov Milli Məclisin nümayəndə heyəti ilə birlikdə NATO Parlament Assambleyasının 11-14 aprel 2019-cu il tarixlərində Türkiyədə keçirilmiş 99-cu Rouz-Rout seminarında iştirak etmişdir.
Seminarda Yaxın Şərq, Aralıq dənizi və Orta Asiya regionlarında sülh və təhlükəsizlik, NATO və digər beynəlxalq aktorların bu regionlarda siyasəti ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Seminarda “Miqrasiya: Humanitar və təhlükəsizlik çağırışları arasında” mövzusunda paneldə çıxış edən Milli Məclisin deputatı Kamran Bayramov, Azərbaycandakı qaçqınlar və məcburi köçkünlər problemi barədə məlumat vermiş, bu problemə beynəlxalq ictimaiyyətin artan diqqətinin əhəmiyyətini qeyd etmiş və bu kontekstdə münaqişələrin önlənməsinin və davam edən münaqişələrin dövlətlərin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.

Press release 15 April 2019
Delegation of the Republic of Azerbaijan participated at the 99th Rose-Roth Seminar of the NATO Parliamentary Assembly
Head of Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO Ambassador Gaya Mammadov together with the delegation from the Milli Majlis participated at the 99th Rose-Roth Seminar of the NATO Parliamentary Assembly held on 12-14 April 2019 in Antalya, Turkey.
Seminar discussions included the issues on peace and security in the Middle East, Mediterranean and Central Asian regions, as well as NATO’s and other international actors’ policies towards these regions. The Member of the Azerbaijani Milli Majlis Mr. Kamran Bayramov, in his statement during the panel session on “Migration: Between humanitarian and security challenges”, informed about the refugee and IDP problem in Azerbaijan, stressed the importance of increasing attention to this issue, as well as underlined the necessity of prevention of conflicts in this context and the resolution of the continued conflicts within the territorial integrity of states.