Mətbuat şərhi 04 aprel 2016
Xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov ATƏT iştirakçı dövlətlərinin Azərbaycan Respublikasındakı səfirlərini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov 4 aprel 2016-cı il tarixində ATƏT iştirakçı dövlətlərinin Azərbaycan Respublikasındakı səfirlərini qəbul etdi və işğal edilmiş Azərbaycan əraziləri ətrafında Ermənistan və Azərbaycan qoşunlarının təmas xətti boyunca 2 aprel tarixindən etibarən gərginləşmiş vəziyyət ətrafında söhbət apardı.
Azərbaycan tərəfi münaqişənin sülh yolu ilə həlli yolunda atəşkəsin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq, qeyd etdi ki, Ermənistan davamlı olaraq, atəşkəsi pozaraq diqqəti sülh prosesinin substantiv məsələlərindən yayındırmağa və beləliklə, status-kvonu uzatmağa çalışır. Nazir müavini Ermənistanın bu provokasiyalarının adətən sülh prosesində müsbət dinamika yarandığı zamanlara təsadüf etməsinə diqqəti yönəltdi.
Nazir müavini atəşkəs və nəticəyönümlü sülh prosesinin dərhal bərpa olunmasının əhəmiyyətini vurğuladı. Azərbaycan rəsmisi bu müstəvidə Azərbaycan tərəfinin birtərəfli atəşkəs elan etdiyini xatırlatdı. O, münaqişənin yalnız Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll edilə biləcəyini vurğuladı.

Press release 04 April 2016
Deputy Foreign Minister Araz Azimov received the Ambassadors of OSCE member states accredited in the Republic of Azerbaijan
On April 4 2016, Deputy Foreign Minister Araz Azimov received the Ambassadors of OSCE member states accredited in the Republic of Azerbaijan and briefed about the tense situation in the territories of Azerbaijan along the line of contact of Armenia and Azerbaijan armed forces, which has been going on since 2nd of April.
Stressing the important role of ceasefire for the peaceful solution of the conflict, Azerbaijan side pointed out that Armenia is constantly violating the ceasefire in order to prolong the status quo and to divert the attention from the substantive issues needed for the peace process. Deputy Minister mentioned that Armenia's such provocative actions usually coincide with the times when there is a positive trend in the peace process.
The Deputy Minister stressed the importance of the immediate restoration of ceasefire and reasonable peace process. In this regard the Azerbaijan official recalled that the Azerbaijani side declared a unilateral ceasefire. He emphasized that the conflict can only be solved within the framework of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.