Müdafiə naziri NATO toplantısında çıxış edib
Noyabrın 9-da Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov NATO-nun Əfqanıstandakı Qətiyyətli Dəstək Missiyasına töhfə verən dövlətlərin Müdafiə nazirləri səviyyəsində Brüssel şəhərində keçirilən görüşündə iştirak edib.
Toplantıda Əfqanıstandakı təhlükəsizlik vəziyyəti, Qətiyyətli Dəstək Missiyasının gələcəyi, Əfqan Müdafiə və Təhlükəsizlik qüvvələrinin inkişafı barədə müzakirələr aparılıb.
İclasda çıxış edən general-polkovnik Z.Həsənov ölkəmizin Əfqanıstandakı beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatların dəstəklənməsi missiyasına verdiyi töhfəni qeyd edərək Əfqanıstana yardım məqsədilə təlim, təhsil, infrastruktur, nəqliyyat, investisiya və digər sahələrdə müxtəlif proqramların həyata keçirildiyini xüsusi vurğulayıb.
Müdafiə naziri çıxışında Alyansın etibarlı tərəfdaşı kimi, Azərbaycanın 2017-ci ildən sonra da Əfqanıstanın müdafiə və təhlükəsizliyinə yardım edəcəyini görüş iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Keçən həftə açılışının həyata keçirildiyi Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun böyük geosiyasi məkanda tarixi əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən Müdafiə naziri, bu layihənin Avropa və Asiyanın nəqliyyat xəritəsinin önəmli hissəsinə çevrildiyini, o cümlədən Qətiyyətli Dəstək Missiyasının ehtiyaclarının yerinə yetirilməsi üçün böyük imkanlar yaratdığını da diqqətə çatdırıb.

The Minister of Defense delivered a speech at the NATO meeting
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov attended the meeting at the level of defense ministers of the Nations contributing to the NATO Resolute Support Mission in Afghanistan held in Brussels on November 9.
During the meeting, issues of security in Afghanistan, the future of the NATO Resolute Support Mission, the development of the Afghan Defense and Security Forces were discussed.
Speaking at the meeting, Colonel General Z. Hasanov, noted the contribution of our country to the mission of supporting international peacekeeping operations in Afghanistan, and highlighted the implementation of various programs in educational, infrastructure, transport, investment and other fields with the aim of support to Afghanistan.
In his speech, the Minister of Defense brought to the attention of the meeting participants that Azerbaijan, as a reliable partner of the Alliance, will continue its contribution to the security of Afghanistan beyond 2017.
Especially noting the historic importance in the great geopolitical space of the Baku-Tbilisi-Kars railway, which was officially inaugurated last week, the Defense Minister has also stressed that this project has become an important part of the transport map of Europe and Asia, and creates great opportunities to provide the needs of the Resolute Support Mission.