NATO baş katibinin xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə köməkçisinin müavini Ceyms Appaturaydan
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə
Hörmətli Prezident İlham Əliyev.
Yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməyiniz münasibətilə Sizi NATO-nun baş katibi adından təbrik edirəm.
NATO ilə Azərbaycan Respublikası arasında münasibətlərin qurulması 25 il bundan əvvələ təsadüf edir və bu əməkdaşlığımızın əhəmiyyəti indiyə qədər durmadan artır. Biz sülhməramlı əməliyyatlarda Azərbaycanın rolunu, xüsusən də Sizin keçən ilin sonunda NATO-nun “Qətiyyətli Dəstək” missiyası çərçivəsində Azərbaycan sülhməramlılarının sayının artırılması barədə verdiyiniz qərarı yüksək qiymətləndiririk. Həmçinin Sizin Şimali Atlantika Alyansı ilə Azərbaycanın “Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planı” çərçivəsində dinamik siyasi dialoq və praktiki əməkdaşlıq istiqamətində fəaliyyətinizi alqışlayırıq.
NATO baş katibinin Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi kimi, qarşıdan gələn illərdə də Şimali Atlantika Alyansı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığı və dialoqu daha da inkişaf etdirmək niyyətindəyəm.

From James Appathurai, NATO Deputy Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy
His Excellency Mr Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan
Dear President Ilham Aliyev,
On behalf of the Secretary General, I would like to congratulate you on your re-election as President of Azerbaijan earlier this month.
NATO and Azerbaijan first established relations a little over 25 years ago, and our partnership has grown steadily in significance during that time. We highly appreciate Azerbaijan’s long-standing troop contributions, and in particular, your decision to increase the number of troops deployed at the RSM at the end of last year. I also welcome your engagement to promote a vibrant political dialogue and practical cooperation through the NATO-Azerbaijan Individual Partnership Action Plan.
As NATO’s Special Representative to the Caucasus, I look forward to further develop our cooperation and dialogue in the coming period.