NATO SHAPE Nümayəndə heyəti Azərbaycanda keçirilən “NATO Günləri 2024” tədbirində iştirak etmək məqsədilə Bakıya səfər etmişdir
NATO-nun Avropa Ali Müttəfiq Qüvvələr Komandanlığının (SHAPE) Qərargah rəisinin müavini - Tərəfdaşlıq İdarəsinin rəisi kontr-admiral Bruasdal Gunnsteinin rəhbərlik etdiyi NATO nümayəndə heyəti Azərbaycanda keçirilən “NATO Günləri 2024” tədbirində iştirak etmək məqsədilə Bakıya səfər etmişdir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının müdafiə nazirinin müavini - Baş direktor cənab Aqil Qurbanov NATO nümayəndə heyəti ilə görüş keçirmişdir.
Görüşdə hər iki tərəf arasındakı münasibətlərin cari vəziyyəti yüksək qiymətləndirilmiş və qurulan əlaqələrin bundan sonra da inkişafı üçün perspektivdə duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Həmçinin NATO-nun Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası (ƏİK) və digər proqramlarında iştirak edən hərbi qulluqçularımızın fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilmişdir. Bundan sonra da müxtəlif təlim və kurslarda iştirak edəcək hərbi qulluqçular arasında təcrübə mübadiləsinin və özünü təkmilləşdirmənin vacibliyi xüsusi vurğulanmışdır.
Tərəflər arasında keçirilən görüş əsnasında münasibətlərin inkişaf perspektivləri müzakirə edilmiş, qarşılıqlı maraq doğuran suallar cavablandırılmışdır.
Azərbaycanda keçirilən “NATO Günləri 2024” tədbiri çərçivəsində, kontr-admiral Gunnstein Bruasdalın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti hərbi təhsil müəssisələrində və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin "N" hərbi hissəsində olmuşdur.
NATO nümayəndə heyəti əvvəlcə Heydər Əliyev adına Hərbi İnstituta gəlmiş və Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun fəaliyyəti, tədris proqramları və beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində görülən işlərlə bağlı məlumatlandırılmışdır.
Daha sonra Milli Müdafiə Universitetinin Hərbi İdarəetmə İnstitutunun Hərb Oyunları Mərkəzi ziyarət edilmiş və NATO-nun Brunssumda yerləşən Müştərək Qüvvələr Komandanlığının mobil təlim qrupu tərəfindən keçirilən “Təlim və məşq kursu”u izlənilmişdir.
Həmçinin, səfər çərçivəsində NATO nümayəndə heyəti Hərbi Dəniz Qüvvələrinin "N" hərbi hissəsini ziyarət etmiş, hərbi hissənin yaranma tarixi və icra olunan fəaliyyətlərlə tanış olmuşdur.
Görüşdə Azərbaycan-NATO əlaqələrinin uğurlu inkişaf yolundan, Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatlardan danışılmış, maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Sonda nümayəndə heyəti NATO-nun Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası proqramına bəyan edilmiş Dənizdə qadağa əməliyyatları üzrə göyərtə-axtarış qrupunun döyüş hazırlığı üzrə məşğələsini izləmişdir.

Rear Admiral Gunnstein Bruåsdal have visited Baku to participate at the “NATO Days 2024” in Azerbaijan
Representatives from the NATO Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE), headed by Deputy Chief of Staff of the Partnerships Directorate at SHAPE, Rear Admiral Gunnstein Bruåsdal, have made a visit to Baku to participate at the “NATO Days 2024” in Azerbaijan.
Within the framework of the visit, Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan - Director General Mr. Agil Gurbanov met with the NATO delegation.
During the meeting, the current state of relations between the two sides was highly appreciated, and an exchange of views was conducted on issues aimed at further developing the established ties. The activities of the military personnel of Azerbaijan participating in NATO's Operational Capabilities Concept (OCC) and other programs were noted with high satisfaction. The importance of experience sharing and self-improvement among military personnel attending various trainings and courses in the future was particularly emphasized.
During the meeting between the parties, the prospects for the development of relations were discussed, and questions of mutual interest were addressed.
As part of the “NATO Days 2024” in Azerbaijan, the NATO delegation led by Rear Admiral Gunnstein Bruåsdal, have visited military educational institutions and one of the military units of Azerbaijan Armed Forces.
The delegation first toured the Military Institute named after Heydar Aliyev, where they were briefed on the institute’s activities, educational programs, and international cooperation efforts.
At the War Games Center of the Military Administration Institute of the National Defense University, the delegation observed a training session conducted by NATO's Mobile Training Team from the Allied Joint Force Command Brunssum under the Individual Partnership Cooperation Programme for 2024.
The visit also included a tour of a military unit of the Azerbaijan Naval Forces, where the guests received a briefing on the unit's history and operations.
Discussions during the visit focused on the progress of Azerbaijan-NATO relations, reforms within the Azerbaijan Army, and other topics of mutual interest.
The program concluded with the delegation observing combat training sessions by the Maritime Interdiction Operations Boarding Party, a unit declared under NATO’s Operational Capabilities Concept Programme.