NATO Tanışlıq Proqramının iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyini ziyarət edib
NATO Tanışlıq Proqramı çərçivəsində Bosniya və Herseqovina, Kolumbiya, İordaniya, Pakistan, Qətər, Serbiya və Özbəkistanın Müdafiə Nazirliklərindən olan iştirakçılar Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyini ziyarət edib.
Proqramın əsas məqsədi iştirakçılara NATO-nun əməkdaşlıq proqramları və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat vermək olub.
İçtirakçıların ziyarəti zamanı Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyi NATO ilə tərəfdaşlığın praktiki aspektləri üzrə Azərbaycanın təcrübəsini əks etdirən təqdimatla çıxış edib. Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının NATO yanında Nümayəndəliyinin başçısı Cəfər Hüseynzadə müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının əsasının qoyulmasındakı müstəsna rolunu qeyd edib. Həmçinin, dövlət başçımız cənab Prezident İlham Əliyevin NATO mənzil-qərargahına səfərləri, eləcə də Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsində göstərdiyi diqqət və qayğı bəradə məlumat verilib. İştirakçılara NATO-nun etibarlı tərəfdaşı olan Azərbaycanın NATO ilə siyasi dialoqu, praktiki tərəfdaşlığı, eləcə də başda NATO müttəfiq və tərəfdaş dövlətlərin enerji təhlükəsizliyi olmaqla, ölkəmizin beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyinə verdiyi töhfələrdən bəhs edilib.
Eyni zamanda, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin NATO-nun Hərbi Komitəsi yanındakı Hərbi Nümayəndəliyi tərəfindən iştirakçılara Azərbaycanın NATO ilə hərbi tərəfdaşlığı barədə məlumat verilib.

Participants of the NATO Familiarisation Programme have visited the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO
Within the framework of the NATO Familiarisation Programme, participants from the Ministries of Defence of Bosnia and Herzegovina, Colombia, Jordan, Pakistan, Qatar, Serbia and Uzbekistan have visited the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO.
The overall aim of the Programme was to provide the participants with a detailed overview of NATO outreach programmes and activities.
During the visit of the participants, the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO has delivered a presentation sharing the experiences of Azerbaijan on the practical aspects of partnership with NATO. Within the framework of the meeting, the Head of the Mission of the Republic of Azerbaijan to NATO, Jafar Huseynzada, provided information about the exceptional role of the National Leader Heydar Aliyev, the founder of the modern independent state of Azerbaijan, in laying the foundations of the Azerbaijan-NATO partnership. Additionally, information was given regarding the visits of the head of state of Azerbaijan, President Ilham Aliyev, to the NATO headquarters, as well as the attention and care given by the President to the development of Azerbaijan-NATO partnership. Participants were also informed about the political dialogue and practical partnership of Azerbaijan with NATO as a reliable partner of the Alliance, as well as the contributions of Azerbaijan to international peace and security, particularly in terms of energy security of the NATO allies and partners.
Additionally, the Military Mission of the Azerbaijani Armed Forces to the NATO Military Committee briefed the participants on the military partnership of Azerbaijan with NATO.