Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2018
2018-ci ilin sentyabrında Azərbaycanda NATO Həftəsi keçirilmişdir. Bu, Avro-Atlantik təhlükəsizliyin və Azərbaycanla NATO arasında əməkdaşlığın müxtəlif aspektlərinə, habelə NATO-Azərbaycan tərəfdaşlığı və NATO barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılmasına yönəlmiş bir sıra tədbirlərdən ibarət idi.
NATO Baş katibinin müavini xanım Rouz QottemöllerNATO Parlament Assambleyasının prezidenti cənab Paolo Alli NATO Həftəsi tədbirlərində iştirak etmək və yüksək vəzifəli dövlət rəsmiləri ilə görüşmək üçün Azərbaycana səfər etmişdirlər.
20 sentyabr 2018-ci ildə Azərbaycan NATO Həftəsinin başlıca tədbiri olan Qadınlar, Sülh və Təhlükəsizlik üzrə NATO/AATŞ-ın yüksək səviyyəli konfransına ev sahibliyi etmişdir. Azərbaycan 1918-ci ildə qadınlara səsvermə hüququ verən ilk Müsəlman əksəriyyətli Sülh Naminə Tərəfdaşlıq (SNT) proqramında iştirak edən NATO-nun tərəfdaş ölkəsidir. Sözügedən konfrans qadın, sülh və təhlükəsizlik məsələləri gündəminin daha dərindən başa düşülməsi, habelə müdafiə, təhlükəsizlik sektoru islahatı və birgə təhlükəsizlik mövzuları daxil olmaqla müxtəlif siyasi kontekstlərdə gender perspektivinin nəzərdən keçirilməsi üçün yol açmışdır.
NATO Həftəsi çərçivəsində Azərbaycanın Alyansla birgə təşkilatçılığı ilə 17-21 sentyabr 2018-ci il tarixlərində Əfqanıstan dövlət qurumlarının  nümayəndələri üçün Silahlı Qüvvələr üzərində mülki nəzarət (COAF) kursu keçirilmişdir. Kursun məqsədi Əfqanıstanın yüksək və orta vəzifəli dövlət rəsmilərini davamlı müdafiə və təhlükəsiz islahatlarının daha geniş kontekstində COAF sahəsi üzrə təcrübələr ilə tanış etməkdən ibarət olmuşdur.
NATO Həftəsi ərzində Azərbaycanın Ceyrançöl ərazisinin minalardan təmizlənməsi üzrə NATO/SNT Etimad Fondu layihəsinin uğurla başa çatması Azərbaycan və NATO-nun yüksək vəzifəli rəsmilərinin iştirakı ilə təntənəli şəkildə qeyd olunmuşdur. NATO üzv və tərəfdaş ölkələrin dəstəyi ilə layihə çərçivəsində 6400 ha əkinə yararlı ərazilər mina və digər partlamamış sursatlardan təmizlənərək bu torpaqların kənd təsərrüfatı məqsədilə istifadəsinə imkan yaratmışdır.
Əlavə olaraq, NATO Həftəsi zamanı Azərbaycan dövlət qulluqçuları üçün kiber müdafiə mövzusunda 10 günlük treninq keçirilmişdir. NATO-nun Sülh Naminə Elm (SPS) proqramı tərəfindən dəstəklənən kurs operativ kiber təhlükəsizliyə dair məlumatlılığın artırılması və Azərbaycanın bu sahədəki təhlükəsizlik ehtiyaclarının ödənilməsinə xidmət etmişdir.
Bundan başqa, 12-14 sentyabr 2018-ci il tarixlərində NATO Parlament Assambleyasının Keçid və İnkişaf alt-Komitəsinin nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər etmişdir. Səfər zamanı regionda təhlükəsizlik və sabitlik, eləcə də enerji təhlükəsizliyi kimi qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Səfər çərçivəsində xanım Qottemöller, həmçinin, tələbələrlə görüşmüş və "NATO – sülh və təhlükəsizlik üçün birgə işləmək" mövzusunda mühazirə vermişdir.

NATO Week in Azerbaijan
Azerbaijan held NATO Week in September 2018. It consisted of several events aimed at addressing various issues of the Euro-Atlantic security and the cooperation between Azerbaijan and NATO, as well as raising public awareness on NATO and Azerbaijan-NATO partnership.
NATO Deputy Secretary General Ms. Rose Gottemoeller and NATO Parliamentary Assembly President Mr. Paolo Alli traveled to Azerbaijan to participate at the NATO Week events and to meet senior government officials.
Azerbaijan hosted the high-level NATO/EAPC Conference on Women, Peace and Security on 20 September 2018, which was the flagship event of the NATO Week. Azerbaijan is the Partnership for Peace (PfP) partner country which introduced voting rights to women back in 1918 and thereby became the first Muslim-majority country ever to enfranchise women. The mentioned conference paved the way for deeper understanding of women, peace and security agenda, as well as consideration of gender perspective in various policy contexts, including defence and security sector reform and cooperative security.
The NATO Week also included a course organized jointly with NATO on 17-21 September 2018 for Afghan representatives on the Civilian Oversight of the Armed Forces (COAF), with the aim of introducing senior and mid-level officials to the community of practice in the field of COAF in the broader context of ongoing defence and security reforms.
During the NATO Week, the successful completion of the Jeyranchel NATO/PfP Trust Fund project was solemnly marked with the participation of high level officials from Azerbaijan and NATO. With the support by NATO member and partner states, this project enabled clearance of 6400 hectares of arable land contaminated with unexploded ordonnances and paved the way for the agricultural use of the mentioned area.
In addition, a 10-day training course on cyber defence for Azerbaijani public servants took place in the framework of the NATO Week. The course, which was supported by NATO Science for Peace and Security Programme, helped raise awareness on operational cyber security and served the security needs of Azerbaijan.
Furthermore, Azerbaijan hosted the visit by the NATO Parliamentary Assembly Sub-Committee on Transition and Development on 12-14 September 2018. The participants exchanged views on the topics of mutual interest such as security and stability in the region, as well as energy security.