Mətbuat şərhi 19 yanvar 2022
No:013/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə əlaqədar bəyanatı
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-ə keçən gecə SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə 26.000 nəfərlik Sovet ordusu Azərbaycanın Bakı, Sumqayıt və digər şəhərlərinə yeridildi. Bu hərbi müdaxilə nəticəsində 147 mülki şəxs qətlə yetirildi və 744 nəfər ağır xəsarət aldı. Bu hadisə müasir Azərbaycan tarixinə “Qara Yanvar” kimi daxil oldu.
Bu faciəvi hadisələrin öncəsində, Ermənistanın 1980-ci illərin sonunda Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddiaları, keçmiş Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətindəki radikal ermənilərin aqressiv separatçılıq fəaliyyəti, SSRİ rəhbərliyinin bu fəaliyyətə dəstək verməsi, yüz minlərlə azərbaycanlının zor gücü ilə və qəddarcasına Ermənistanın özündən deportasiya edilməsi Azərbaycanda sovet hökumətinə qarşı hərəkatın genişlənməsinə təkan verdi. Ümumxalq hərəkatın qarşısını almaq və Azərbaycan xalqının müstəqillik əzmini qırmaq məqsədilə ölkəyə yeridilən Sovet ordusu beynəlxalq hüququn normalarını, keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSR-in Konstitusiyalarını kobudcasına pozaraq dinc əhaliyə qarşı qırğın törətdi.
Faciəvi hadisələrdən dərhal sonra ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyində mətbuat konfransı keçirərək, bu vəhşiliyi kəskin şəkildə pislədi, xalqımıza qarşı törədilmiş qırğına siyasi qiymət verilməsini və günahkarların cəzalandırılmasını tələb etdi. Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi və müzakirələrin yekunu olaraq 1994-cü ilin martında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edildi. 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
20 yanvar faciəsinin üzərindən 32 il keçir, lakin BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin kobud şəkildə pozulduğu, öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri olan bu hadisəyə beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymətləndirmə hələ də verilməyib. Bu cinayətə görə keçmiş sovet rəhbərliyi bilavasitə məsuliyyət daşıyır. Beynəlxalq hüquqa əsasən 20 yanvar hadisəsi insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməli, onun sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmalıdır.
Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin etdi və hazırda, müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 31-ci ilini yaşayan Azərbaycan Respublikası dünya birliyinin layiqli, etibarlı və məsuliyyətli üzvüdür.
Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünün möhkəmləndirilməsi dövlətçiliyimizin təməlini təşkil edir və bu təməl prinsiplərin hər zaman uca tutulması uğrunda mübarizəmiz daimidir. Dövlətimizin müstəqilliyinə və bütövlüyünə qarşı ola biləcək hər hansı təhdidlər bundan sonra da tərəfimizdən qətiyyətlə cavablandırılacaq və Azərbaycan xalqına və dövlətinə qarşı müxtəlif cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyanların qanun qarşısında cavab verməsi üçün bütün lazımi addımlar atılacaqdır.
Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda, habelə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü naminə canından keçən bütün qəhrəman Şəhidlərimizin ruhunu dərin ehtiram və minnətdarlıqla anırıq.

Press release 19 January 2022
No:013/22, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of 20 January – National Mourning Day
Over the night of 19-20 January 1990, by order of the USSR leadership, 26,000 Soviet troops invaded Baku, Sumgait and other cities of Azerbaijan. As a result of this military intervention, 147 civilians were killed and 744 were seriously injured. This event went down in the history of modern Azerbaijan as "Black January".
Before these tragic events, the groundless territorial claims of Armenia against Azerbaijan in the late 1980s, the aggressive separatist activities of Armenian radicals in the former Nagorno-Karabakh autonomous oblast of the then Azerbaijan SSR, the Soviet leadership's support for these activities and the violent and brutal deportation of hundreds of thousands of Azerbaijanis from Armenia spurred the expansion of the movement against the Soviet Government in Azerbaijan. Deployed to the country to prevent the national movement and break the will of the Azerbaijani people for independence, the Soviet Army committed massacre against the civilian population, violating the norms of international law and the Constitutions of the former USSR and the Azerbaijan SSR.
Immediately after the tragic events, National Leader Heydar Aliyev held a press conference at the Permanent Representation of Azerbaijan in Moscow, strongly condemning this atrocity and demanding a political assessment of the massacre against our people and the punishment of the perpetrators. At a special session of the Milli Majlis (Parliament) in February 1994, the brutal killing of innocent people on 20 January 1990 was qualified as military aggression and a crime. As an outcome of deliberations in March 1994, a decision “On the tragic events committed in Baku on 20 January 1990” was adopted, declaring 20 January the National Mourning Day.
Thirty-two years have passed since the January 20 tragedy. However, being a gross violation of the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights and other international legal documents and one of the most serious crimes of the 20th century by its essence and scope, these events have not yet received international political and legal assessment. The former Soviet leadership bears direct responsibility for this crime. In accordance with international law, the events of 20 January must be qualified as a crime against humanity and those ordered and perpetrated it must be held accountable.
Under the leadership of Victorious Supreme Commander-in-Chief, the brave Azerbaijani Army ensured the territorial integrity of our country as a result of the 44-day Patriotic War. In the thirty first year after the restoration of its independence, the Republic of Azerbaijan is now a worthy, reliable and responsible member of the world community.
Strengthening the independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan is the foundation of our statehood, and we will persevere in our struggle for the steadfast upholding of these fundamental principles. We will continue to respond resolutely to any possible threats to the independence and integrity of our State, and all necessary steps will be taken to bring to justice those responsible for various crimes against the people and State of Azerbaijan.
We commemorate with deep respect and gratitude the memory of all our heroes who gave their lives for the independence of Azerbaijan, as well as for the sovereignty and territorial integrity of our country.