Mətbuat şərhi 08 iyul 2016
NATO-nun Varşava Sammitində Alyansa üzv olan və İSAF proqramına qoşulan tərəfdaş ölkələrdən, BMT, Avropa İttifaqı və digər beynəlxalq təşkilatlardan nümayəndələr iştirak edirlər.
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq və Polşa Prezidenti Andjey Duda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi, həmçinin digər dövlət və hökumət başçılarını salamladılar.
Dövlət və hökumət başçıları birgə foto çəkdirdilər.
Sonra NATO-nun Sammiti işə başladı.
Alyansın baş katibi Yens Stoltenberq iştirakçı ölkələrin dövlət və hökumət nümayəndələrini, həmçinin beynəlxalq təşkilatların rəsmilərini salamlayaraq, Zirvə görüşünün uğurla keçəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Daha sonra NATO-ya üzv ölkələrin dövlət bayraqları Sammitin keçirildiyi salona gətirildi.
Dövlət və hökumət başçıları NATO əməliyyatlarında həlak olan hərbçilərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq ötən Zirvə görüşündən sonra görülən işlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Estoniya, Latviya və Litvada NATO-nun fəaliyyətinin gücləndirilməsi istiqamətində müəyyən işlər görülüb. “Bütün bunlar bizdən xüsusi səy tələb edəcək. Biz düzgün istiqamətdə irəliləyirik və irəliləyəcəyik”, - deyən Y.Stoltenberq Sammitə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyinə görə Polşa Respublikasına minnətdarlığını çatdırdı.
Polşa Prezidenti Andjey Duda NATO Sammitinin ölkəsində keçirilməsindən məmnunluğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, hazırda demokratik dəyərlər təhlükə altındadır və münaqişələr dünyada qeyri-sabitliyin yaranmasına, terrorizm kimi çağırışların üzə çıxmasına xidmət edir. Andjey Duda vurğuladı ki, bu gün xalqlarımız bizdən üzərimizə götürdüyümüz öhdəliklərin yerinə yetirilməsini gözləyir.
Qeyd edək ki, Varşava Sammiti ilə NATO adaptasiya prosesinin yeni mərhələsinə qədəm qoyur. NATO Estoniya, Latviya, Litva və Polşada dörd batalyonunu yerləşdirməklə Alyansın şərq hissəsində NATO qüvvələrinin mövcudluğunu daha da gücləndirəcək. Sammitdə Cənubdan qaynaqlanan çağırışlara NATO-nun daha da uyğunlaşdırılması üçün çərçivə sənədi qəbul ediləcək.

Press release 08 July 2016
Representatives from member countries as well as partner countries to ISAF program, European Union and other international organizations are participating in the event.
Secretary General of NATO Jens Stoltenberg, President of Poland Andrzej Duda welcomed President Ilham Aliyev and other heads of state and government.
The heads of state and government posed together for photographs.
Then NATO`s Summit started.
Secretary General Jens Stoltenberg expressed his confidence that the Summit would be successful.
The heads of state and government observed a minute of silence to pay tribute to the servicemen who were killed in NATO operations.
NATO Secretary General Jens Stoltenberg thanked the Republic of Poland for hosting the Summit.
President of Poland Andrzej Duda said he was happy that NATO Summit was taking place in his country.
The Warsaw Summit comes at a defining moment for the security of the North Atlantic Alliance. The Polish capital, the Alliance will make important decisions to boost security in and around Europe, based on two key pillars: protecting its citizens through modern deterrence and defence, and projecting stability beyond its borders.
At the Warsaw Summit, NATO will enter the next phase in its adaptation. It will enhance the forward presence of NATO forces in the eastern part of the Alliance with four robust battalions in Estonia, Latvia, Lithuania and Poland; it will take decisions on a tailored presence for the south-east flank and will adopt a framework for NATO’s further adaptation to the challenges emanating from the south.