Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 26-da NATO-nun Hərbi Komitəsinin sədri Ser Stüart Piiçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, nümayəndə heyətinin üzvlərini salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Çox şadam ki, artıq neçə il ərzində Azərbaycan belə mühüm görüşlər üçün öz logistika dəstəyini və məkanını təqdim edir. Biz bunu yüksək qiymətləndiririk. Biz bunu aramızda olan dostluq və tərəfdaşlıq əlaməti hesab edirik. Həmçinin etimad əlaməti kimi də qəbul edirik. Çünki dünyada çoxlu ölkə var. Birləşmiş Millətlər Təşkilatında demək olar iki yüz ölkə var. Lakin müəyyənliyə, əməkdaşlığa, risklərin azalmasına və planetimizin daha təhlükəsiz olmasına gətirib çıxaran bu görüşlərin keçirilməsi yeri kimi Azərbaycan seçilmişdir. Biz çox şadıq və qürur hissi keçiririk ki, Azərbaycan həm NATO, həm də Rusiya tərəfindən bu görüşün keçirilmə yeri kimi seçilmişdir. Ümidvarıq ki, əvvəlki, bugünkü və növbəti görüşlər sülh və sabitliyə töhfə verəcəkdir. Bir daha xoş gəlmisiniz.
NATO-nun Hərbi Komitəsinin sədri Ser Stüart PİİÇ dedi:
-Cənab Prezident, təşəkkür edirəm. Əvvəlcə icazə verin Baş katib cənab Stoltenberqin salamlarını Sizə çatdırım. O, Sizə ən səmimi salamlarını çatdırır.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, mənim də salamlarımı cənab Baş katibə çatdırın. Mən onunla NATO mənzil-qərargahında görüşümü xatırlayıram. Həmçinin Şimali Atlantika Şurasında səfirlərlə ünsiyyətimi xatırlayıram. Mən orada dəfələrlə olmuşam.
Ser Stüart Piiç: Bugünkü görüşə əlavə olaraq icazə verin Silahlı Qüvvələrinizin NATO-ya dəstəyinə görə Sizə təşəkkürümü bildirim. Tərəfdaş və dost olaraq bu, bizim üçün çox önəmlidir. Sizin Silahlı Qüvvələrinizə bizim böyük hörmətimiz var, onlar çox peşəkar və effektivdirlər.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Biz NATO-nun etibarlı tərəfdaşıyıq və bizim hərbçilərimiz Əfqanıstanda NATO hərbçiləri ilə çiyin-çiyinə xidmət edirlər. Bildiyiniz kimi, bu yaxınlarda biz hərbçilərimizin sayını 30 faiz artırdıq, indi onların sayı 120 nəfərdir. Həmçinin biz Sülh Naminə Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində də işləyirik. Eyni zamanda, Əfqanıstana gedən yüklərə mühüm logistik və nəqliyyat dəstəyini təmin edirik. Həmçinin iki il bundan əvvəl biz Azərbaycan və Türkiyə arasında dəmir yolunun açılışını etdik və hazırda bu yoldan daşımalar üçün istifadə edilir. Digər vacib məsələ ondan ibarətdir ki, biz Lapis Lazulinin öz sistemimizlə bağlanmasına nail olduq. Biz artıq Əfqanıstandan onların ixrac etdiyi yükləri qəbul etməyə başlamışıq. Beləliklə, biz Əfqanıstana iqtisadi və sosial inkişaf üçün daha çox pul qazanmağa kömək edirik. Eyni zamanda, biz bir neçə dəfə Əfqan Milli Ordusunun Etimad Fonduna ianələr vermişik. Həmçinin biz Əfqanıstan hökuməti ilə islahatlar üzərində yaxından işləyirik. Çox qürurvericidir ki, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi üzrə ilk mərkəz olan ASAN, - bu nou-xaunun sahibi bizik, - Əfqanıstanda açılmışdır. Beləliklə, bu, vahid pəncərə sistemi çərçivəsində çox nadir dövlət xidmətləri mərkəzidir. İki yüzdən çox xidmət var, bunlar onlayn və çox səmərəli şəkildə göstərilir. Burada bu mərkəzin bəyənilmə səviyyəsi 100 faizə yaxındır. Bəlkə nümayəndə heyətinizin bəzi üzvləri onların birinə baş çəkə bilər, Bakıda beş mərkəz mövcuddur. Bunu biz əfqan tərəfdaşlarımıza nəyi təklif etdiyimizi görsünlər deyə deyirəm. Əlbəttə, təhlükəsizlik və terrorla mübarizə əməliyyatları çox vacibdir, lakin ölkəyə iş yerləri, məşğulluq, sosial müdafiə, iqtisadi islahatlar lazımdır və biz bu məsələlərlə bağlı Əfqanıstan hökuməti ilə çox geniş iş aparırıq.

President Ilham Aliyev received delegation led by chairman of NATO Military Committee
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Chairman of the NATO Military Committee Sir Stuart Peach.
Welcoming members of the delegation, President Ilham Aliyev said:
- I am very glad that Azerbaijan has been offering its logistical support and a venue for such important meetings for several years now. We appreciate this. We see this as a sign of friendship and partnership between us. We also perceive it as a sign of trust. After all, there are many countries in the world. There are almost 200 countries in the United Nations. However, Azerbaijan has been chosen as the venue for these meetings which lead to certainty, cooperation, risk reduction and security on our planet. We are very pleased and feel proud that both NATO and Russia have chosen Azerbaijan as the venue for this meeting. We hope that the previous, today's and subsequent meetings will contribute to peace and stability. Welcome again!
Chairman of the NATO Military Committee Sir Stuart Peach said:
- Mr. President, thank you. Let me first convey to you the greetings of the Secretary General, Mr. Stoltenberg. He sends you his most sincere greetings.
President Ilham Aliyev: Thank you very much, please convey my greetings to Mr. Secretary General too. I recall our meeting at the NATO headquarters. I also recall talking to Ambassadors to the North Atlantic Council. I have been there many times.
Sir Stuart Peach: In addition to today's meeting, let me express my appreciation to you for the support of NATO on the part of your Armed Forces. This is very important for us, as we are partners and friends. We have great respect for your Armed Forces, they are very professional and effective.
President Ilham Aliyev: Thank you very much. We are a reliable partner of NATO, and our military serve shoulder to shoulder with the NATO military in Afghanistan. As you know, we have recently increased the number of our military personnel by 30 percent. Now they are 120 people. We also work within the framework of the Partnership for Peace program. At the same time, we provide important logistical and transport support for the goods going to Afghanistan. Also, two years ago we opened a railway between Azerbaijan and Turkey, and currently this railway is used for the transportation of goods. Another important issue is that we have linked Lapis Lazuli to our system. We have already started accepting goods exported from Afghanistan. In this way, we help Afghanistan make more money for economic and social development. At the same time, we have made donations into the Trust Fund of the Afghan National Army several times. We also work directly with the Government of Afghanistan in the area of reforms. We are very proud that the first ASAN center for the provision of public services – this know-how belongs to us – has been opened in Afghanistan. It is a unique public services center within the framework of a one-stop system. There are over 200 services that are provided online and are very effective. The approval rating of this center is close to 100 percent. Perhaps some members of your delegation could visit one of them – there are five such centers in Baku. I am saying this for you to see what we have offered to our Afghan partners. Of course, security and counter-terrorism operations are very important, but the country also needs jobs, employment, social protection, economic reforms, and we are working extensively with the Government of Afghanistan on these issues.