Mətbuat şərhi 15 fevral 2017
Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində keçirilməsi planlaşdırılan qeyri-qanuni “referendum”la bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin Bəyanatı
Kütləvi informasiya vasitələrinin məlumatlarına əsasən, 20 fevral 2017-cı il tarixində Ermənistan Azərbaycanın müvəqqəti işğal altında olan ərazilərində yaradılmış qondarma qeyri-qanuni rejimdə “konstitusiyaya dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı referendum” keçirilməsini planlaşdırır.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycanın müvəqqəti işğal altında olan ərazilərində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qeyri-qanuni rejimin təcavüz və işğalın mütləq nəticəsi olduğunu bir daha bəyan edir. “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi ilə bağlı Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin 16 iyun 2015 tarixli qərarında da təsdiq edildiyi kimi, bu rejim Ermənistanın idarəçiliyi və nəzarəti altındadır və Ermənistanın hərbi, siyasi, maliyyə və digər dəstəyi sayəsində öz mövcudluğunu davam etdirir.
Bu təxribatçı addım, eləcə də Ermənistanın Azərbaycanın tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ regionunun adının dəyişdirilməsinə yönəlmiş cəhdləri Ermənistanın silahlı münaqişənin siyasi həllində həqiqətən maraqlı olmadığını bir daha aydın şəkildə göstərir. Bunun müqabilində Ermənistan gərginliyin artırılması xəttini yürüdür, öz işğalçı siyasətinin nəticələrini, qəbuledilməz və qeyri-davamlı olan status-kvonu möhkəmləndirmək üçün davamlı addımlar atır, substantiv danışıqlar vasitəsilə münaqişənin dinc yolla həlli istiqamətində olan cəhdləri pozur, işğal edilmiş ərazilərin demoqrafik, mədəni və fiziki xarakterini qanunsuz olaraq dəyişdirir, “fait accompli” vəziyyəti tətbiq etmək məqsədilə işğal edilmiş ərazilərə erməni əhalisinin köçürülməsi də daxil olmaqla, iqtisadi və digər fəaliyyətləri həyata keçirir. Bu kimi fəaliyyətlərlə Ermənistan həmçinin regional və beynəlxalq sülhə və təhlükəsizliyə xələl gətirir və onu təhlükə altına qoyur.
Münaqişənin həlli üçün prinsipial baza olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993) saylı qətnamələri və BMT Baş Məclisinin 62/243 (2008) saylı qətnaməsi Azərbaycana qarşı gücdən istifadəni, Azərbaycanın ərazilərinin işğalını pisləyir və ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyünü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edir. Sözügedən qətnamələrdə BMT Təhlükəsizlik Şurası Dağlıq Qarabağ regionunu Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi kimi bir daha təsbit edir və Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərindən işğalçı qoşunların dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir.
Qeyri-qanuni “referendum” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin açıq şəkildə pozulmasıdır və bu səbəbdən də hər hansı bir hüquqi qüvvəsi ola bilməz. Bu qondarma “referendum” həmçinin işğal edilmiş ərazilərdə Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı güc tətbiqi və güc təhdidi, dəhşətli etnik təmizləmə və beynəlxalq hüququn digər norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması ilə yaradılmış şərait altında keçirilir.
Biz beynəlxalq ictimaiyyəti qondarma qeyri-qanuni “referendum”u rədd etməyə və Ermənistanın öz xalqı və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq məqsədi daşıyan lüzumsuz cəhdlərindən əl çəkməsi, işğalçılıq və ilhaqçılıq siyasətinə son qoyması, münaqişənin nizamlanması prosesində konstruktiv şəkildə iştirak etməsi və beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməsi üçün Ermənistana siyasi və diplomatik təzyiq göstərməyə çağırırıq.

Press release 15 February 2017
Statement of the Ministry of Foreign Affairs on illegal “referendum” in the occupied territories of Azerbaijan
According to the press reports, on February 20, 2017, Armenia plans to conduct so-called “referendum on constitutional changes” in the puppet illegal regime it has established in the temporarily occupied territories of Azerbaijan.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan reiterates that the illegal regime established by Armenia in the temporarily occupied territories of Azerbaijan is ultimately nothing other than the product of aggression and occupation. It is under Armenia’s direction and control and survives by virtue of its military, political, financial and other support, as was confirmed by the European Court of Human Rights in its judgment of 16 June 2015 on the case of Chiragov and others v. Armenia.
This provocative step, as well as Armenia’s attempts to change the name of integral Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan is yet another clear manifestation that Armenia is not genuinely interested in seeking a political settlement of the armed conflict. Instead, Armenia pursues the path of escalation, undertakes consistent measures to consolidate the results of its occupation policy and to maintain unacceptable and unsustainable status quo, undermines efforts for the peaceful resolution of the conflict through substantive talks, illegally changes the demographic, cultural and physical character of the occupied territories, engages in economic and other activities, including transfer of Armenian population into these territories with the ultimate goal of imposing a fait accompli situation. By such actions Armenia also undermines and puts under jeopardy the regional and international peace and security.
The principled basis for the settlement of the conflict is laid down in the United Nations Security Council resolutions 822(1993), 853(1993), 874(1993) and 884(1993) and the U.N. General Assembly resolution 62/243 (2008), which condemn the use of force against Azerbaijan and occupation of its territories and reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the United Nations Security Council reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is an inalienable part of Azerbaijan and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
The illegal “referendum” constitutes a clear violation of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and the norms and principles of international law, and, therefore, has no legal effect whatsoever. This so-called “referendum” is also being conducted in the seized lands under situation created through the use of force and threat of force against the territorial integrity of Azerbaijan by Armenia and accompanied by the notorious practice of ethnic cleansing and other flagrant violations of the norms and principles of international law.
We call upon the international community to reject this fabricated illegal “referendum” exercise and to exert political and diplomatic pressure on Armenia with a view to drop its futile attempts to mislead its own people and the wider international community, cease its policy of occupation and annexation, engage constructively in the conflict settlement process and comply with its international obligations.