Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev 12-13 iyun 2024-cü il tarixlərində Belçikada səfərdə olmuşdur.
Səfər çərçivəsində Hikmət Hacıyev NATO mənzil-qərargahında müttəfiq dövlətlərin iştirakı ilə “NATO+Azərbaycan” formatında siyasi dialoqda iştirak etmişdir.
İclas zamanı Hikmət Hacıyev müttəfiqlərlə Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının hazırkı vəziyyəti və gələcək perspektivləri, ölkəmizin regional nəqliyyat bağlantıları və Avropanın enerji təhlükəsizliyində əhəmiyyətli rolu, COP29-a hazırlıq prosesi, Azərbaycanın iqlim və yaşıl həmrəylik gündəliyi, eyni zamanda Ermənistanla normallaşma prosesi və sülh gündəliyinin irəlilədilməsi ətrafında müzakirələr aparmışdır.
Müttəfiqlər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə dəstək bildirmiş və NATO-nun etibarlı tərəfdaşı olaraq Azərbaycanın Alyansla tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirilmiş, habelə NATO-nun missiya və əməliyyatlarına töhfələri, Ukraynaya göstərdiyi hümanitar dəstəyi təqdir edilmişdir. Eyni zamanda Azərbaycanın regional nəqliyyat bağlantılarında və Avropanın enerji təhlükəsizliyində əhəmiyyətli rolu vurğulanmış, ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə səyləri alqışlanaraq COP29-a sədrliyinə dəstək ifadə olunmuşdur. Müttəfiqlər yekdilliklə Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinə və sülh gündəliyinə dəstək bildirərək iki ölkə arasında dövlət sərhədinin delimitasiyasına dair əldə olunan son razılaşmanı alqışlamışdır.
Səfər çərçivəsində Hikmət Hacıyev, həmçinin NATO Baş katibinin İnnovasiya, Hibrid və Kiber üzrə köməkçisinin müavini Ceyms Appaturay, NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavier Kolomina və Türkiyənin NATO yanında daimi nümayəndəsi Zeki Levent Gümrükçü ilə görüş keçirmişdir.
Qeyd edək ki, bu il Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının əsasını təşkil edən Sülh Naminə Tərəfdaşlıq (SNT) Çərçivə Sənədinin imzalanmasının 30-cu ildönümü tamam olur.

Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Hikmat Hajiyev visited to NATO Headquarters
On June 12, 2024, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Department of Foreign Policy Affairs of the Presidential Administration Mr. Hikmat Hajiyev visited to NATO Headquarters.
Mr. Hikmat Hajiyev participated in the meeting with Allied Nations in “NATO+Azerbaijan” format and had a productive discussion with Allied Nations regarding the current status and future prospects of the NATO-Azerbaijan partnership, Azerbaijan's essential role in regional connectivity and energy security, the preparatory process of COP29, climate and green solidarity agenda, as well as the normalization process with Armenia and advancement of peace agenda.
During his visit to NATO HQ Mr. Hikmat Hajiyev held a meeting with Deputy Assistant Secretary General for Innovation, Hybrid, and Cyber Mr. James Appathurai.
The two sides discussed the NATO-Azerbaijan partnership, cooperation on energy and climate security, participation of Azerbaijan in the NATO SPS program, humanitarian demining, Azerbaijan`s COP29 Presidency, and other issues of mutual interest.
Mr. Hikmat Hajiyev also met with the Permanent Representative of Türkiye to NATO Ambassador Levent Gümrükçü.
They had discussions about the NATO-Azerbaijan partnership, the recent developments in the region, the normalization process with Armenia, Azerbaijan`s COP29 Presidency, and other issues of mutual interest.
The strong and enduring brotherly relations between Azerbaijan and NATO ally Türkiye were reemphasized.
Over the course of his visit, Mr. Hikmat Hajiyev also met with the NATO Secretary General`s Special Representative for the Caucasus & Central Asia Mr. Javier Colomina.
The parties discussed the current state and the future prospects of the Azerbaijan-NATO partnership and the issues of mutual interest based on common values and principles of the PfP Framework Document.