Mətbuat şərhi 28 noyabr 2025
Brüsselə səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri cənab Hikmət Hacıyev NATO-nun Şimali Atlantika Şurasının Türkiyə, Slovakiya, Almaniya, Kanada, Danimarka, Bolqarıstan, Latviya, Lüksemburq, Böyük Britaniya, Rumıniya, Litva, Belçika, Polşa, Fransa, Estoniya, İtaliya, İsveç və Finlandiya səfirləri, eləcə də NATO Baş katibinin Siyasi Məsələlər və Təhlükəsizlik Siyasəti (PASP) üzrə köməkçisi səfir Boris Ruge ilə NATO qərargahında əlamətdar görüş keçirib.
Görüş zamanı NATO-nun Şimali Atlantika Şurası səfirlərinin Azərbaycana son səfəri və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə keçirilmiş görüş xüsusi vurğulanıb.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan–NATO tərəfdaşlığının uğurlu inkişafı və əməkdaşlıq perspektivləri, Azərbaycanın Alyansa, o cümlədən Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfələr, eləcə də regional təhlükəsizlik və Azərbaycan–Ermənistan sülh gündəliyi ilə bağlı məsələlər daxil olmaqla bir sıra mövzular üzrə geniş müzakirələr aparıblar.

Press release 28 November 2025
Within the framework of the visit to Brussels, Mr. Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Department of Foreign Policy Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, had a remarkable meeting with NATO’s North Atlantic Council Ambassadors of Türkiye, Slovakia, Germany, Canada, Denmark, Bulgaria, Latvia, Luxembourg, UK, Romania, Lithuania, Belgium, Poland, France, Estonia, Italy, Sweden and Finland, as well as with the Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy (PASP), Ambassador Boris Ruge at NATO HQ.
During the meeting, the recent visit of NATO's North Atlantic Council Ambassadors and the meeting with H. E. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, was emphasized.
Parties also had an extensive discussion on wide-ranging topics, including successful Azerbaijan–NATO partnership and prospects of cooperation, Azerbaijan's contributions to the Alliance, including to the energy security of Europe, as well as matters related to the regional security and the Azerbaijan-Armenia peace agenda.