NATO Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm (SPS) proqramı üzrə “Məlumatlandırma günü” Bakıda keçirilib
26 sentyabr tarixində ADA Universitetində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və NATO-nun İnnovasiya, Hibrid və Kiber məsələlər üzrə bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm (SPS) proqramı üzrə “Məlumatlandırma günü” keçirilib.
NATO Baş katibinin İnnovasiya, Hibrid və Kiber üzrə köməkçisinin müavini Ceyms Appaturay tədbirdə virtual qaydada çıxış edib. Tədbirdə NATO SPS proqramının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər və Müdafiə Nazirliklərinin rəsmiləri, həmçinin akademik institutların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir zamanı iştirakçılar SPS proqramının prioritetlərini müzakirə edib, həyata keçirilmiş və davam edən birgə layihələri nəzərdən keçirib, meydana çıxan təhlükəsizlik çağırışlarının həllində elmin və texnologiyanın tətbiqini nəzərdən keçiriblər. Təqdimatlarda Azərbaycanın SPS proqramı çərçivəsində verdiyi töhfələr və bu proqramın Azərbaycan-NATO əməkdaşlığını genişləndirmək potensialı vurğulanıb.
Tədbir Azərbaycanın təhlükəsizlik problemlərinin həllində elmi və texnoloji həlləri irəlilətməkdəki rolunu önə çıxarıb və regional və qlobal çağırışları effektiv şəkildə həll etmək üçün davamlı əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Tədbir SPS proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq üçün yeni imkanların müəyyənləşdirilməsi, açıq dialoq və bilik mübadiləsi aparılması üçün bir platforma rolunu oynamışdır.

NATO Science for Peace and Security (SPS) “Information Day” was held in Baku, Azerbaijan
On September 26, “Information Day” on NATO’s Science for Peace and Security (SPS) Program was held at ADA University, organized jointly by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and NATO’s Division for Innovation, Hybrid, and Cyber.
Mr. James Appathurai, NATO Deputy Assistant Secretary General for Innovation, Hybrid, and Cyber, addressed the event through virtual remarks. Attendees included representatives from the NATO SPS Program, officials from the Ministries of Foreign Affairs and Defense of the Republic of Azerbaijan, and representatives of academic institutions.
During the event, participants discussed the priorities of the SPS program, reviewed past and ongoing collaborative projects, and explored the application of science and technology in tackling emerging security challanges. Presentations highlighted Azerbaijan’s contributions to the SPS framework and the program’s potential to enhance the cooperation between Azerbaijan and NATO.
The event underscored Azerbaijan's role in advancing scientific and technological solutions to security issues and emphasized the importance of continuing collaboration to address emerging security challenges effectively. It served as a platform for open dialogue, knowledge exchange, and the identification of new opportunities for partnership within the SPS framework.